09301591070

کلیسای سرکیس مقدس تهران

کلیسای سرکیس مقدس تهران در سال 1349 ( 1970 میلادی ) با هزینه شخصی یکی از ارمنی های ایران به نام ” مارکار سرکیسیان ” ساخته شد . مهندس و معمار این کلیسا نیز یک فرد ارمنی به نام اوژن آفتاندلیانس است . پس از ساخت این کلیسا مقر خلیفه گری ارمنی های تهران از کلیسای مریم مقدس به این کلیسا تغییر یافت . کلیسای سرکیس مقدس بزرگ ترین کلیسای تهران است .

کلیسای سرکیس مقدس تهران _ درباره کلیسا :

این کلیسا به نام سرکیس مقدس نام گذاری شده است . سرکیس مقدس یکی از قدیسان کلیسای حواری ارمنی در اوایل سده چهارم میلادی بود . سرکیس مقدس یکی از سرداران ارتش روم بود که بعد از اینکه متوجه شدند او یک مسیحی است مورد تعقیب ارتش روم قرار گرفت . او به همراه پسرش به ارمنستان پناهنده شد اما پادشاه ارمنستان که تحت فشار پادشاه روم بود آن ها را از ارمنستان اخراج کرد . در نتیجه آن ها به ایران آمدند و در خدمت ارتش شاپور دوم قرار گرفتند . چندی بعد به شاپور دوم خبر رسید که سرکیس مقدس به تبلیغ دین مسیحیت در میان سپاهیان پرداخته است در نتیجه به دستور شاپور دوم سرکیس مقدس و پسرش به قتل رسیدند . در تقویم کلیسای ارمنی ، یک روز با نام سرکیس مقدس وجود دارد که در این روز ، جوانان ارمنی با یاد او مراسم خاصی را برگذار می کنند .

_ معماری کلیسای سرکیس مقدس تهران :

در طراحی این کلیسا از ساختمان های قرون وسطی و عصر جدید ارمنستان تقلید شده است . محراب کلیسا هم چون تمامی کلیساهای مسیحیت در قسمت شرقی بنا قرار دارد و به صورت نیم دایره است . برروی دیوار های کلیسا نقاشی هایی از کتاب مقدس با هنرمندی ” ادمان آیوازیان ” نقش بسته است .
در کلیسای سرکیس مقدس بنایی برای یادمان نسل کشی ارمنیان قرار دارد که در 13 اردیبهشت سال 1352 خورشیدی در پنجاه و هشتمین سالگرد نسل کشی ارمنیان رونمایی شده است . این بنا از سنگ مرمر سفید ساخته شده است که بلندی آن به 3.50 متر می رسد . برروی این بنا با خط نستعلیق فارسی و ارمنی نوشته شده است : یاد بود شهدای ارامنه .
نقش های روی یاد بود بیانگر روحیه آزادی خواهی ، پایداری ، پایبندی به دین و ایمان و اعتقاد به پیروزی حق و حقیقت است .

اجاره آپارتمان مبله ارزان در تهران

_ تاریخ نسل کشی ارامنه :

نسل کشی که با نام های دیگری چون هولوکاست ارامنه و کشتار ارامنه هم نامیده می شود به نسل کشی و کشتار از پیش برنامه ریزی شده توسط دولت عثمانی گفته می شود . امروزه تعداد کشته شدگان ارامنه بین یک تا یک و نیم میلیون نفر برآورد شده است که آن ها یا از طریق قتل یا از طریق تبعید به نواحی سخت که موجب مرگ آن ها می شده است از بین رفته اند . این نسل کشی در بین خود ارمنی ها با نام جنایت بزرگ خوانده می شود .

در این نسل کشی تجاوز ها و آزار و اذیت های زیادی نیز اتفاق افتاده است که برای ارمنی های دنیا بسیار دردناک است به همین دلیل دولت ارمنستان سعی می کند تا این نسل کشی را به رسمیت بشناسد اما دولت ترکیه به انکار آن پرداخته است و بیان می دارد که در آن زمان بسیاری از ترک ها نیز در این آشفتگی ها قربانی شده اند . طی مدت این فاجعه غم بار ده ها هزار نفر از جمعیت ارامنه به کشور های روسیه ، ایران ، لبنان ، سوریه ، فرانسه و آمریکا پناه برده اند .

_ راه دسترسی به کلیسای سرکیس مقدس تهران :

این کلیسا در تهران ، خیابان کریم خان زند ، ابتدای خیابان نجات اللهی قرار دارد که برای رسیدن به آن می توان از وسایل نقلیه عمومی استفاده کرد که در اینجا چند مورد از آن ها را بیان می داریم .
اتوبوس : خطوط اتوبوس زیادی از کریم خان زند عبور می کنند که برای دسترسی به کلیسا می توانید در نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس در خیابان کریم خان زند پیاده شوید .
مترو : می توانید در ایستگاه استاد نجات اللهی از مترو پیاده شوید و با کمی پیاده روی به کلیسای سرکیس مقدس برسید .
تاکسی : ابتدا سوار تاکسی های خیابان ولیعصر یا میدان هفت تیر شوید و سپس مسیر خود را عوض کرده و سوار تاکسی های کلیسای سرکیس مقدس شوید .

منبع: ویکی پدیا

بازکشت به بالا

پاسخی بگذارید

11 − هفت =