09301591070

کاخ نیاوران تهران

کاخ نیاوران تهران

در گذشته منطقه نیاوران دارای نی زار هایی وسیع بوده است که مردم برای جمع آوری نی ها به آن جا می رفتند و اسم آن محل نی آوران بوده که به مرور زمان به نیاوران تغییر یافته است . کاخ نیاوران در میدان نیاوران تهران واقع است .

پیشینه کاخ نیاوران تهران

به دستور فتحعلی شاه قاجار باغی در منطقه نی آوران برای او ساخته شد که به باغ نی آوران مشهور بود اما به مرور زمان نام باغ به نیاوران تغییر پیدا کرد . در زمان محمد شاه قاجار یک بنای کوچک و ساده در باغ ساخته شد و به دنبال او ناصرالدین شاه کاخ صاحبقرانیه را در باغ ساخت . آخرین بنایی که در دوره قاجاریه در باغ نیاورا ن ساخته شد کوشک احمد شاهی بود . در دوره پهلوی و به دستور محمد رضا شاه پهلوی کاخ کوچکی که در باغ بود و به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شده بود تخریب و کاخ فعلی نیاوران در سال 1337 شروع به ساخت و در نهایت در سال 1346 ساخت آن به پایان رسید.

مشخصات کاخ نیاوران

این بنا در مساحتی حدود نه هزار متر مربع و در دو طبقه و یک نیم طبقه ساخته شده است که در ابتدای ساخت آن محلی برای پذیرایی از مهمانان خارجی در نظر گرفته شده بود اما بعد از اتمام ساخت بنا برای سکونت محمد رضا پهلوی و خانواده او انتخاب شد.

طراحی کاخ نیاوران بر عهده مهندس محسن فروغی ، گچ بری های کاخ بر عهده استاد عبداللهی ،آینه کاری ها برعهده استاد علی اصغر و کاشی کاری های نمای خارجی بر عهده استاد ابراهیم کاظم پور بوده است.

طبقه همکف کاخ شامل یک سرسرای بزرگ است که تمامی اتاق ها در اطراف آن قرار گرفته اند و از جمله آن اتاق ها می توان به سینمای اختصاصی ، اتاق غذا خوری ، سالن پذیرایی ، اتاق انتظار ، راهرو های فرعی و تالار آبی اشاره کرد. اتاق کار ، اتاق کنفرانس ، دفتر منشی فرح دیبا ، اتاق خواب لیلا و اتاق ندیمه او در نیم طبقه این کاخ قرار دارد و هم چنین در طبقه سوم اتاق خواب و استراحت گاه نیم روزی محمد رضا شاه ، اتاق آرایش و لباس فرح دیبا ، اتاق فرزندان شاه و ندیمه های آن ها قرار دارد.

در این کاخ مجموعه های نفیس و با ارزشی چون تابلو های نقاشی هنرمندان ایرانی و خارجی ، ظروف چینی کارخانه های سور فرانسه و رزفتال آلمان ، اشیای تزئینی و مجموعه فرش های گران بهای ایرانی قرار داشته اند .

در سال 1357 این کاخ به دست نیروهای انقلابی تسخیر شد و در سال 1360 به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحویل داده شد. در سال 1365 موزه نیاوران برای اولین بار گشایش یافت و در سال های بعد یعنی سال 1376 موزه جهان نما ، سال 1377 کاخ صاحبقرانیه و در سال 1379 کوشک احمد شاهی در معرض بازدید عموم قرار گرفت .

بخش های کاخ نیاوران تهران

کتابخانه اختصاصی کاخ نیاوران : کتابخانه اختصاصی کاخ نیاوران یا کتابخانه اختصاصی فرح پهلوی با مساحتی در حدود هفتصد و هفتاد متر مربع و در دو طبقه و یک زیرزمین در سال 1355 ساخته شده است . طراحی داخلی این بنا توسط عبدالعزیز فرمانفرمائیان به انجام رسیده است که در نوع خود منحصر به فرد می باشد . ساختار این سازه با توجه به الگوی معماری مدرن در دهه پنجاه خورشیدی می باشد که در آن شاهد ترکیب هوشمندانه شیشه و احجام سنگی هستیم . این کتابخانه هم چنین به عنوان اتاق موسیقی هم مورد استفاده بوده است زیرا در آن پیانو و لوازم صوتی نیز قرار دارد.

آثار هنری نظیر مبلمان ها ، مجسمه ها و تابلو های نقاشی از هنرمندان ایرانی و غیر ایرانی چون پرویز تناولی ، مسعود عربشاهی ، بهمن محصص ، منوچهر یکتایی ، محمد مدبر ،  سزار بالداجینی ، دیه گو جاکومتی ، آرنالدو پومودور و پیر آرماندو فرناندز هم فضای داخلی را تزئین کرده و هم به صورت یک موزه درآورده است . در کتابخانه اختصاصی فرح پهلوی بیش از دو هزار و سیصد جلد کتاب با شانزده هزار عنوان نگهداری می شود . کتاب های فارسی شامل تالیف فرهنگی ، ادبی ، اجتماعی ، گزارش ها و امار و کتاب های خارجی شامل دائره المعارف ها ، دوره های تخصصی هنر ، باستان شناسی و منابع تمدن و هنر ملل می باشد .

آپارتمان مبله

خصوصیات کاخ نیاوران تهران

یکی از خصوصیات منحصر به فرد این مکان ، که این فضا را از سایر کتابخانه های دیگر جدا ساخته است وجود  کتاب های اهدایی است که از سران کشور ها و نویسندگان نامدار به این کتابخانه بخشیده اند . از جمله این اشخاص می توان به پروین اعتصامی ، علی نقی ریزی ، منوچهر آتشی ، جان اف کندی ، والت دیزنی ، جواهر لعل نهرو ،  رولف نبی ، گریشمن  و امضای تعدادی از افراد سرشناس دیگر اشاره کرد .

از بخش های دیگر کتابخانه می توان به مجموعه آثار هنری که جمعا شامل سیصد و پنجاه اثر تابلو های نقاشی و آثار حجمی است اشاره کرد که آثار هنرمندانی چون پرویز تناولی ، جعفر روح بخش ، منصوره حسینی ، ناصر اویسی ، ابوالقاسم سعیدی ، محمود فرشچیان ، سالوادور دالی ، خوان میرو ، اندی وارهول و آلن بایاش است . آثار این هنرمندان نمایانگر بخشی از تاریخ هنر معاصر به خصوص جریان های نو گرایی هنر ایران در دهه چهل و پنجاه خورشیدی است .

کوشک احمد شاهی : این ساختمان در دوره قاجار و به عنوان اقامت گاه ییلاقی احمد شاه قاجار با مساحت هشتصد متر مربع و در دو طبقه ساخته شده است . این بنا در دوره رضا شاه مورد بازسازی و ترمیم قرار گرفت . در اواخر دهه بیست که کاخ صاحبقرانیه برای مراسم ازدواج محمدرضا پهلوی و فوزیه آماده شد،کوشک نیز جهت استقرار کوتاه مدت آن ها در نظر گرقته شد . پس از این تاریخ کوشک به تناوب گاهی متروک بوده است و زمانی نیز محل اقامت پرسنل نظامی و رده بالای مستقر در مجموعه بوده است . در دوره محمد رضا پهلوی در این بنا توسط مهندسان فرانسوی تغییراتی به وجود آمد و کوشک به عنوان اتاق کار و سکونت رضا پهلوی شاهزاده وقت مورد استفاده قرار گرفت .

آدرس کاخ نیاوران تهران

این موزه در تهران، میدان نیاوران واقع است که از طریق مترو تجریش می توان به آنجا رفت بدین صورت که در ایستگاه تجریش پیاده شوید و از طریق تاکسی یا اتوبوس به نیاوران بروید.

منبع: ویکی پدیا

بازکشت به بالا

پاسخی بگذارید

نوزده − 7 =