09301591070

پارک ملی خجیر تهران

پارک ملی خجیر تهران یکی از مهم ترین مناطق محافظت شده برای انواع گونه های زیستی و جانوری است که در اطراف تهران قرار دارد و علاقه مندان به حیات وحش می توانند از آن بازدید کنند.

پارک ملی خجیر تهران _ موقعیت جغرافیایی :

این پارک دارای مساحتی حدود 10013 هکتار است . پارک ملی خجیر در موقعیت جغرافیایی 45 35 الی 36 35 عرض شمالی و 40 51 الی 49 51 طول شرقی قرار دارد .

_ پیشینه پارک ملی خجیر تهران

از هنگامی که شهر تهران در دوره آقا محمد خان قاجار به عنوان پایتخت ایران قرار گرفت ، محل هایی برای شکار سلطنتی مشخص شد که تنها شاهان در آن منطقه به شکار می پرداختند . در اطراف تهران منطقه ای به نام جاجرود قرار دارد که از گذشته به عنوان منطقه حفاظت شده بوده و از قدیمی ترین مناطق حفاظت شده به شمار می رود . پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1358 این منطقه تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت .

ازمقاله پارک ملی خجیر دیدن فرمایید .

_ جانداران پارک ملی خجیر تهران :

_ پستانداران :از جمله پستاندارانی که در این منطقه زندگی می کنند می توان به پلنگ ، کفتار راه راه ، کل و بز ، قوچ و میش ، روباه قرمز ، گراز ، گربه وحشی ، گربه پالاس ، گرگ خاکستری ، شغال و گورکن اشاره کرد که در زیر به معرفی برخی از آن ها می پردازیم .
پلنگ : جانوری از خانواده ی گربه سانان است که در گذشته قلمرو زندگی آن آفریقای جنوبی تا کره یعنی قسمت آفریقا و جنوب آسیا بوده است اما امروزه به دلیل تخریب زیستگاه و شکار بی رویه این حیوان محل زیست آن به شدت کاهش یافته است .

گرگ خاکستری : گرگ ها از دسته سگ سانان هستند و نیای وحشی سگ به شمار می آیند . عمده ترین نوع گرگ ها ، گرگ های خاکستری هستند . گرگ ها از نظر جثه و بزرگی هرچقدر در منطق سرد تر و شمالی تر قرار بگیرند بزرگ تر می شوند . گرگ های ایران از نظر جثه جزو کوچک ترین گرگ ها به شمار می آیند و میانگین وزنی آن ها 25 کیلوگرم است .
_ خزندگان : افعی شاخ دار ، شتر مار ، تیر مار ، مار پلنگی ، مار آتشی ، کور مار دوسر ، مار کرمی ، افعی کوفی ، سوسن مار ، یله مار ، بزمجه بیابانی و لاک پشت مهمیز دار از جمله خزندگان پارک ملی خجیر هستند .

افعی شاخ دار : افعی شاخدار گونه ای از افعی هاست که زیستگاه اصلی آن دماوند ایران است . طول این مار بین 120 تا 180 سانتی متر است . سم این مار به سرعت وارد جریان خون شده و باعث مرگ قربانی می شود .
مار پلنگی : حداکثر طول این مار به 138 سانتی متر می رسد و زیستگاه آن مناطق صخره ای ، کوهستان ها و بوته زار هاست . تغذیه این مار از مارمولک ها شکل می گیرد .

_ پرندگان :

از جمله پرندگانی که در این پارک قرار دارد می توان به کبک ، هدهد ، سبزه قبا ، خوتکا ، تیهو ، دال ، عقاب و سارگپه اشاره کرد .
هدهد : نام های دیگر این پرنده شانه به سر ، پوپک ، مرغ سلیمان است . این پرنده از راسته سبزقباسانان است . زیستگاه این پرنده در آسیا ، اروپا ، شمال آفریقا ، آفریقای جنوب صحرا و ماداگاسکار قرار دارد .

تیهو : تیهو نوعی کبک از راسته ماکیان سانان و تیره قرقاولان است . زیستگاه این پرنده جنوب شرقی ترکیه ، سوریه ، عراق ، ایران و پاکستان است .
_ آبزیان : مهم ترین دسته آبزیانی که در این منطقه محافظت شده قرار دارد ماهی قزل آلای رنگین کمانی است .

اجاره آپارتمان مبله روزانه در تهران

_گیاهان :

بهترین جنگل پسته وحشی البرز ، بادام کوهی ، داغداغان ، ارس ، شیرخشت ، سوفورا ، روناس ، چنار ، زرشک ، سپیدار ، سیاه تلو ، ارمک ، افرا ، کاج ، زالزالک ، زبان گنجشک ، عرعر ، اقاقیا ، تنگرس ، ریش بز ، چوبک ، گل گندم ، انواع گز ، انواع بید و شقایق های وحشی از جمله گیاهان موجود در پارک ملی خجیر است .

_ محل دسترسی :

این پارک در تهران ، انتهای اتوبان شهید بابایی قرار دارد که از دو مسیر می توان به آن رسید :
مسیر شماره یک : جاده پاسداران به پارچین که به انتهای اتوبان شهید بابایی می رسد .
مسیر شماره دو : بخشی از جاده تهران به دماوند در نزدیکی منطقه صنعتی کمرد که از جاده هراز قابل دسترسی است و از حاشیه شمالی خجیر می گذرد .

بازکشت به بالا

پاسخی بگذارید

5 × 5 =