09301591070

میدان آزادی تهران

میدان آزادی تهران در قسمت غرب تهران واقع شده است که به عنوان یاد بود جشن های 2500 ساله شاهنشاهی بنا شده بود . میدان آزادی بزرگ ترین میدان تهران است که در وسط آن برج آزادی قرار دارد . برج آزادی قرار گرفته در وسط میدان نماد استان تهران است .

میدان آزادی تهران _ تاریخچه

این میدان پیش از انقلاب میدان شهیاد نامیده می شد و برج وسط آن نیز برج شهیاد بود اما پس از انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 با نام میدان آزادی و برج آزادی خوانده شد . این میدان در سال 1349 خورشیدی بنا شده است که معماری آن بر عهده حسین امانت بوده است .

_ معماری و ویژگی های میدان آزادی تهران:

این میدان از شرق به خیابان آزادی ، از شمال به بزرگراه محمد علی جناح ، از غرب به بزرگراه لشگری و از جنوب به بزرگراه آیت الله سعیدی می رسد . از ویژگی های این میدان این است که مسافرانی که از فرودگاه مهر آباد و از بزرگراه شهید لشگری وارد تهران می شوند ، میدان و برج آزادی را به عنوان اولین نماد شهری می بینند . مساحت میدان آزادی به پنجاه هزار متر مربع می رسد که بعد از میدان نقش جهان بزرگ ترین میدان ایران است . بلندای برج آزادی که در قسمت مرکزی میدان قرار دارد به چهل و هشت متر می رسد .
از سال 1352 تا سال 1357 اسکناس های دویست ریالی ایران با تصویری از برج آزادی چاپ و پخش می شد . نقشه میدان آزادی دقیقا از سقف مسجد شیخ لطف الله اصفهان اقتباس شده است .

_ تاریخچه برج آزادی :

این برج ساخته حسین امانت ، بیست و چهار ساله و دانش آموخته دانشکده هنرهای زیبای تهران بوده است . کار ساخت این بنا در تاریخ یازدهم آبان 1348 شروع شد و در تاریخ پانزدهم مهر ماه 1350 به پایان رسید . در جشن گشایش این برج محمد رضا شاه پهلوی به همراه همسرش فرح پهلوی حضور داشتند و از منشور حقوق بشر کوروش بزرگ هخامنشی (متنی است که برروی یک لوح از جنس گل پخته شده نوشته شده است و از طرف بسیاری از افراد به عنوان نخستین منشور حقوق بشر شناخته می شود و در سال 1971 میلادی ، سازمان ملل آن را به شش زبان رسمی سازمان منتشر کرد و بدلی از این منشور در مقر سازمان ملل در نیویورک قرار دارد . ) برای نخستین بار در این مکان پرده برداری کردند .

اجاره آپارتمان مبله در تهران

-وقایع مهم تاریخی برج آزادی :

در دوره انقلاب 1357 اجتماعاتی در میدان آزادی برگذار شد و در هنگامی روح الله خمینی در حال بازگشت از پاریس به ایران بود برنامه پیشواز در این میدان انجام شد . در هفته های پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم ایران نیز معترضان به آرای خود در این میدان تجمع انجام دادند .

_ معماری میدان آزادی تهران :

معماری برج آزادی تلفیقی از معماری دوره هخامنشی ، ساسانی و اسلامی است .  طول این بنا شصت و سه متر و ارتفاع آن از سطح زمین چهل و پنج متر است و در ساخت آن حدود چهل و شش هزار قطعه سنگ به کار رفته است . حسین امانت در باره این بنا سخنانی گفته است که ما در اینجا به اختصار برخی از آن ها را بیان می کنیم : ” این بنا به گذشته های درخشان تاریخ ایران نظر دارد ، به دورانی که ایران در ادبیات ، هنر ، معماری ، صنایع دستی ، علوم مختلف و چیزهای دیگر سرآمد بود .

من می خواستم جمع بندی خود از این ها را در برج شهیاد ارائه کنم تا اگر کسی از خارج وارد ایران می شود یا حتی مردم ایران بدانند که این اثر به کجا و به کدام فرهنگ مربوط است . در این بنا خطوط موازی و کشیده پایه ها یاد آور سبک معماری دوره هخامنشی ، قوس اصلی میان برج نمادی از طاق کسری که مربوط به دوره ساسانی است و قوس بالایی آن که یک قوس شکسته است ، از دوران بعد از اسلام و نفوذ اسلام در ایران الهام گرفته است . ”

_مصالح به کار برده شده در ساخت بنا :

در این بنا سنگ هایی وجود دارد که در قسمت پایینی برج کار شده اند و طول آن ها 3.2 متر و ارتفاع آن ها 1.6 متر است . سنگ های موجود در بنا با بتن و آهن ضد زنگ به یکدیگر چسبیده اند و پشت آن ها نیز سطح خشنی وجود دارد تا سنگ ها روی آن نلغزند . میان هر سنگ با سنگ دیگری یک ماده قابل انعطاف شبیه لاستیک به کار رفته است تا سنگ ها شکسته نشوند زیرا در فصول سرد و گرم سال سنگ ها و بتن های زیر آن منبسط و منقبض می شوند . نقش های به کار رفته در قسمت داخلی برج تلفیقی از سنت و مدرنیسم است .

_ ثبت ملی :

این برج در تاریخ بیست و شش اسفند سال 1352 به شماره 1008 به ثبت ملی در زمره آثار ایرانی رسیده است که دیرینگی آن به دوره پهلوی بر می گردد .

از مقاله میدان آزادی تهران دیدن فرمایید .

بازکشت به بالا

پاسخی بگذارید

سه × 5 =