09301591070

موزه ملی ایران – تهران

موزه ملی ایران ؛ این موزه که در تهران قرار دارد با قدمتی حدود 60 سال به عنوان مادر موزه های ایران محسوب می شود و دارای دو بخش است که یک ساخمان آن متعلق به دوره تاریخ ایران باستان با تاریخ گشایش 1316 و ساختمان دیگر آن متعلق به تاریخ دوران اسلامی با تاریخ گشایش 1375 است . یکی از زیبایی های موزه ورودی اصلی ساختمان یک است که به سبک فولتس ساسانی به ویژه ایوان تیسفون ساخته شده است.

پیشینه موزه ملی ایران

نخستین موزه احداث شده در تهران در سال 1295 خورشیدی بود که نام موزه ” موزه ملی ”  یا ” موزه معارف ” بود که در یکی از اتاق های وزارت معارف در قسمت شمالی مدرسه دارالفنون قرار داشت . در آن موزه 270 قلم شی مفرغی ، سفالی ، شیشه ای ، سکه ، سلاح های قدیمی ، مهر ، اشیای چوبی ، مرقعات ، کتاب و منسوجات قرار داشت که یا توسط کارمندان اداره عتیقات جمع آوری شده بود و یا توسط مردم اهدا گردیده بود.

در سال 1304 اشیای موزه به تالار آیینه واقع در کاخ مسعودیه منتقل شد و از آن جایی که حفاری هایی در ایران توسط باستان شناسان اروپایی به ویژه فرانسوی ها در منطقه شوش آغاز شده بود مردم و دولت به اهمیت آثار باستانی و ملی پی بردند و در نهایت ایران تصمیم گرفت تا موزه و کتابخانه ملی تاسیس کند پس امتیاز طراحی و اجرای آن را به فرانسوی ها داد . به همین منظور آندره گدار مهندس فرانسوی در سال 1308 خورشیدی و 1929 میلادی برای تاسیس موزه و کتابخانه به ایران آمد و رسما کار خود را آغاز کرد. در حال حاضر موزه ملی ایران در برگیرنده دو موزه ایران باستان و دوران اسلامی است.

این موزه با زیربنایی حدود دو هزار متر مربع در زمینی به مساحت هجده هزارمتر مربع و با حدود سه هزار شی باستانی مهم ترین موزه کشور ایران محسوب می شود و در رابطه با فرهنگ و هنر ایران غنی ترین موزه جهان به حساب می آید . موزه ملی ایران آثار مربوط به دوران پیش از تاریخ ، تاریخی و  دوران اسلامی ایران را در خود جای داده است که کهن ترین آثار آن حدود هشتصد هزار سال قدمت دارد.

ویژگی های آثار موجود در موزه

در موزه ایران باستان از دوره های مختلف پیش از تاریخ و تاریخی آثار منحصر به فردی وجود دارد که کهن ترین آن ها مربوط به دوره پارینه سنگی (بین یک میلیون تا حدود دوازده هزار سال پیش) و جدید ترین آن ها مربوط به دوره ساسانی با قدمتی حدود هفده هزار سال است .

از جمله قدیمی ترین  دست ساخته بشر که در بخش پارینه سنگی موزه ایران باستان قرار دارد می توان به اشیایی از جنس سنگ گوارتز یا در کوهی اشاره کرد که مربوط به حوزه رود خانه کشف رود در شرق استان مشهد هستند که قدمت آن ها به بیش از یک میلیون سال می رسد .

از دوره پارینه سنگی میانی و جدید نیز آثاری در موزه قرار دارد که قدمت آن ها دویست هزار تا حدود دوازده هزار سال است . از دوره پارینه سنگی میانی که همزمان با حضور انسان نئاندرتال در ایران است ابزار هایی به نمایش در آمده است که از سنگ آتش زنه ساخته شده است .

در دوره پارینه سنگی و زندگی روستایی که انسان هوشمند در ایران می زیست  و ساخت تیغه ابزا ر رواج یافته بود آثاری از جمله ابزار های استخوانی و تزئینات شخصی چون آویز صدفی ، دندان حیوانات و گل اخرا به نمایش درآمده است . این آثار در مکان هایی چون غار ” یافته ” دراستان لرستان ، غار ” علی تپه ” در استان مازندران ،  غار ” شلم ” در استان ایلام و چند مکان دیگر کشف شده اند .

از مهم ترین مکان ها در دوره نو سنگی می توان به شوش در خوزستان ، اسماعیل آباد و چشم علی در تهران ،تل باکون در فارس نام برد که نمونه هایی از سفالینه های منقوش آن ها در موزه قرار دارد . از نقش های مورد توجه در آن دوره می توان به نقش ساده بزکوهی اشاره کرد .

از دیگر آثار مهم به نمایش درآمده از این دوره می توان به پیکره گلی اشاره کرد که نشان دهنده نیم تنه مردی برهنه با دستان جمع شده برروی سینه است که احتمالا نشان دهنده حالت نیایش اوست.

اجاره آپارتمان مبله در تهران

بخش های پژوهشی موزه ملی ایران

تعدادی از اشیای موجود درموزه که در بخش پیش از تاریخ است متعلق به دوره عیلامی و تمدن عیلام در ایران است معبد چغازنبیل از مهم ترین آثار معماری به جا مانده از آن دوره است که آثار قابل توجهی مانند پیکره گاو با کتیبه ، لوله های شیشه ای ، آجر نوشته ها و کلون در از آن به دست آمده است . لوله های شیشه ای معبد چغازنبیل از قدیمی ترین نمونه های شیشه در ایران است . از دیگر جنبه های هنر عیلامی ها در ادوار مختلف که در سالن موزه به نمایش در آمده است می توان به پیکره سازی  ، ساخت ظروف تزئینی از قیر طبیعی ، نقوش برجسته ، مهر های استوانه ای ، پیکرک ها به صورت نقش برجسته قالبی ، آجر های لعاب دار ، اشیای بدل چینی ، اشیای مفرغی و سردیس های تدفینی اشاره کرد .

در دوره ماد ها ساخت اشیای آهنی و سفالینه های لعاب دار بسیار پیشرفته بوده است که یک نمونه جالب توجه آن تنگ لعاب دار زیویه است که نقش دو بز را در دو سوی یک گل لوتوس نشان می دهد . از جمله باشکوه ترین آثار موجود در موزه می توان به آثار مربوط به دوره هخامنشی اشاره کرد .

_ اهداف ایجاد موزه :از جمله اهداف ایجاد موزه می توان به نگهداری و پژوهش در آثار گذشتگان ، انتقال آثار به آیندگان ، ایجاد و تقویت تفاهم میان اقوام و ملل و…اشاره کرد . موزه ملی ایران امروزه با ایجاد تغییراتی موفق به نمایش دادن آثاری شده است که در گذشته قابل نمایش نبوده است واطلاعات اشیا نیزهرروزه به طور دائمی به روز می شود .

_ بخش های پژوهشی موزه ملی ایران : این موزه دارای ده بخش پژوهشی و یک کتابخانه و مرکز اسناد است:

– بخش پارینه سنگی

– بخش پیش از تاریخ

– بخش تاریخی

– بخش اسلامی

– بخش مهر و سکه

– بخش مرمت

– بخش کتیبه ها

– بخش سفال

– بخش استخوان شناسی

– کتابخوانه و مرکز اسناد

_ راه دسترسی : این موزه در خیابان امام خمینی ، ابتدای خیابان سی تیر ، خیابان پروفسور رولن قرار دارد که شما میتوانید از ایستگاه های متروی میدان حسن آباد و میدان امام خمینی به آنجا برسید .

 

منبع: ویکی پدیا

بازکشت به بالا

پاسخی بگذارید

شانزده − یازده =