09301591070

موزه تماشاگه زمان تهران

موزه تماشاگه زمان تهران یک خانه قدیمی متعلق به دوره قاجاریه است که متعلق به فردی به نام حسین خداداد بوده است . این خانه بعد ها تبدیل به موزه زمان شد .

موزه تماشاگه زمان تهران _ ویژگی های موزه :

موزه تماشاگه زمان نخستین موزه ساعت در ایران است که در محوطه ای 5000 متری بنا شده است و زیربنای عمارت به 700 متر مربع می رسد . موزه دارای دو طبقه است که در آن سیر تکامل ساعت های مختلف مکانیکی که متعلق به سده هفدهم تا بیستم میلادی است را به نمایش گذاشته است . در طبقه اول موزه ساعت هایی نظیر ساعت شاهینی ، آونگی ، رومیزی ، دیواری و … وجود دارد.

در طبقه دوم موزه نیز اشیایی قرار دارند که از آن جمله می توان به ساعت های جیبی معمولی ، ساعت های جیبی سفارشی متعلق به شخصیت های مهم سیاسی و تاریخی ، ساعت های ویژه ای چون ساعت کارت زنی ، ساعت شیفت نگهبانی ، ساعت کشتی و ساعت های مچی در انواع دستبندی و دو زمانه اشاره کرد . این موزه دارای بخشی برای تقویم ها و گاه نامه های ایرانی نیز هست که علاقه مندان می توانند از آن دیدن کنند .

_ قدیمی ترین های موزه تماشاگه زمان تهران:

در این موزه ساعت های نخستین مانند ساعت آفتابی ، ساعت شنی ، ساعت آبی ، ساعت سوختی و ساعت مکانیکی قرار دارد که در زیر به توضیح بعضی از این ساعت ها می پردازیم .
ساعت آفتابی : ساعت آفتابی وسیله ای است برای سنجش زمان که معمولا طراحی آن به این گونه است که یک صفحه که ساعت های شبانه روز روی آن نشانه گذاری شده است وجود دارد که در وسط صفحه یک میله قرار دارد . هنگامی که مکان خورشید در آسمان عوض می شود سایه میله نیز جا به جا می شود که ساعت را نشان می دهد .

بر اساس نوشته های هرودوت نخستین تاریخ نگار یونانی قدمت ساعت های آفتابی به 5000 سال پیش بازمی گردد که متعلق به قوم های سومری و کلدانی بوده است . این اقوام در منطقه بین النهرین می زیسته اند . این نوع از ساعت ها معمولا در گذشته در میدان اصلی شهر نصب می شده اند که تمام مردم شهر از ساعت آگاهی داشته باشند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان در تهران

ساعت شنی 

نام دیگر ساعت های شنی ، ساعت ماسه ای نیز هست که اولین بار توسط یک کشیش در قرن هشتم اختراع شده است . ساعت شنی به صورت دو حباب شیشه ای چسبیده به هم است که میان آن ها سوراخی برای عبور شن یا ماسه تعبیه شده است . طرز کار این ساعت بدین صورت است که شن یا ماسه از یک حباب به حباب پایینی منتقل می شده است و سپس ساعت را برعکس می کردند و دوباره شن ها از حباب بالایی به حباب پایینی منتقل می شده است . با معلوم شدن تعداد دفعات جا به جا شدن شن ها در ساعت حدود تقریبی ساعت مشخص می شده است .

از قرن 16 تا الان این ساعت ها به صورت مستمر برای نشان دادن زمان به کار نرفته اند بلکه برای نشان دادن آغاز یا پایان کاری مورد استفاده قرار می گرفته اند به عنوان مثال برای نشان دادن زمان دعا در کلیسا ، مشخص کردن نوبت نگهبانی در کشتی و ..
امروزه این ساعت ها بیشتر جنبه تزئینی برای محل های گوناگون دارند .

ساعت آبی : ساعت آبی در هریک از تمدن های بزرگ گذشته به شکل های متفاوتی وجود داشته است . ساعت های آبی در گذشته فقط برای تعیین وقت به کار نمی رفتند بلکه از آن ها برای مراسم های مذهبی نیز استفاده می شده است. تا سده های میانه یعنی قرون وسطی پیشرفته ترین وسیله برای اندازه گیری زمان ساعت آبی بوده است .

_ ثبت ملی موزه تماشاگه زمان تهران :

این موزه در تاریخ 2 بهمن 1382 با شماره 10868 با دیرینگی دوره قاجاریه در میان آثار ملی ایرانی به ثبت رسیده است .

 

_ آدرس موزه :

این موزه در تهران ، خیابان ولی عصر ، ابتدای خیابان سرلشکر فلاحی ، نبش چهار راه پرزین بغدادی ، پلاک 12 قرار دارد .

از موزه تماشاگه زمان دیدن فرمایید.

بازکشت به بالا

پاسخی بگذارید

2 × چهار =