09301591070

موزه آبگینه

موزه آبگینه یکی از ده موزه برتر ایران که در شهر تهران واقع است و بسیار مورد استقبال گردشگران خارجی قرار گرفته و متعلق به دوره قاجاریه است. به طور میانگین سالانه دو میلیون نفر از این موزه در تهران بازدید میکنند. با لوکس مبله همراه باشید.

پیشینه موزه آبگینه

این بنا از تاریخ1300تا1330محل سکونت و کار قوام السلطنه بوده که پس از هفت سال به عنوان سفارت مصر در تهران تغییرکاربری داد و بعد از آن نیز تبدیل به سفارت افغانستان و بانک بازرگانی گردید تا اینکه در نهایت در سال 1355 به دستور فرح پهلوی این بنا خریداری شد و به موزه تبدیل گردید.

برای ساخت این موزه از مهندسان ایرانی و اتریشی استفاده شد به این صورت که طراحی خود بنا به مهندسان ایرانی و طراحی ویترین ها و معماری داخلی به هانس هولاین معمار اتریشی واگذار شد.

معماری بنا موزه آبگینه

این بنا در باغی به مساحت 7000 متر مربع قرار دارد و خود ساختمان به صورت هشت ضلعی است. ساختمان در دو طبقه و پنج تالار بنا شده و هر تالار نام مخصوصی که مربوط به اشیای موجود در آن و شکل تالار است دارد. معماری این خانه تلفیقی از سبک ایرانی و اروپایی است. پلکان ساختمان به شکل روسی است در حالی که منبت کاری های در و پنجره،گچ بری های سقف و ستون ها و آیینه کاری هایی که در عمارت دیده میشود برگرفته از هنر معماری ایرانی است. پس از انقلاب اسلامی تغییراتی در آینه کاری های طبقه دوم ساختمان به وجود آمد که به آن درون مایه مذهبی بخشید.

طبقه یک موزه آبگینه متعلق به شیشه و سفال دوران پیش از اسلام است و در تالار های طبقه دوم آثار دوره اسلامی قرار دارد.

طراحی داخلی

طراحی داخلی و طراحی ویترین ها که توسط هانس هولاین انجام شده بسیار مورد توجه بازدیدکنندگان قرار گرفته است. ویترین های موجود در موزه آبگینه از ستون های تخت جمشید و کاخ تچر و گاهی هم از کعبه زرتشت در نقش رستم الهام گرفته اند، طراحی ویترین های موزه در نوع خود منحصر به فرد و یگانه هستند.

تالار های موزه

تالار صدف: علت نام گذاری آن به دلیل شکل ظاهری تالار است که به صورت یکی صدف نیمه باز است. از جمله اثار موجود در آن میتوان به انواع سفال های قرن 3و4متعلق به شهر نیشابور و کاسه های سفالی دارای سنگ نوشته و اشیای شیشه ای با مصارف تزئینی اشاره کرد.

تالار زرین: این تالار به دلیل وجود ظروف زرین فام متعلق به دوره سلجوقی به این نام خوانده میشود. دور تا دور این ظروف با خط نسخ و نستعلیق تزیین شده است. روی ظرف ها چهره های مغولی به چشم میخورد که با توجه به شهر محل پیدایش نقوش آنها فرق میکند .

تالار لاجورد: ابن تالار به دلیل لعاب های یک رنگ فیروزه که متعلق به قرن 7 و 8 یعنی دوره ایلخانی است این نام را گرفته است. در این تالار میزی قرار دارد که برای دوره قاجاریه است با لعاب هفت رنگ و تزیین شده به نقش چهره های شخصیت های شاهنامه که نام هریک از آنان در بالای آن نوشته شده است.

تالار بلور: در تالار بلور نمونه ای از آثار شیشه ای مربوط به هزاره اول قبل ازمیلاد یعنی سلسله هخامنشیان،ساسانیان و اوایل دوره اسلامی قرار دارد. در این تالار ظروف به ترتیب دوره زمانی چیده شده اند تا سیر تحول و تکامل آثار شیشه ای را در صنعت ایران نشان دهند. تکنیک برش شیشه در دوره ساسانیان به حد اعلای خود رسیده بوده است و این پیشرفت در حدی چشم گیر بوده که این تکنیک به همه دنیا  صادر گردیده است .

قدیمی ترین ها در موزه آبگینه

قدیمی ترین شیشه ها، لوله های شیشه ای به نام سیلندر شیشه است که مربوط به معبد چغازنبیل در هزاره دوم قبل از میلاد است. شیشه ها و سفال های موجود در طبقه اول نیز که متعلق به دوره های قبل از تاریخ است، از جمله قدیمی ترین سفال موجود درآن میتوان به سفال دست ساز متعلق به دوره اشکانی در هزاره اول اشاره کرد.

کتابخانه موزه

کتابخانه موزه آبگینه شامل 4000 جلد کتاب به زبان های فارسی و انگلیسی در زمینه های باستان شناسی، تاریخ و هنر است. این کتابخانه در ضلع شمال غربی موزه قرار دارد.

ثبت ملی

این موزه با نام موزه آبگینه و سفالینه ایران  در تاریخ 7 اردیهشت سال 1377 با شماره ثبت 2014 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و دیرینگی آن به دوره قاجاریه بازمیگردد.

اطلاعات بازدید از موزه

این موزه همه روزه به جز روز های سوگواری باز میباشد و ساعت بازدید از آن در فصول بهار و تابستان از 9 تا 19 و در فصول پاییز و زمستان از 8 تا 17 میباشد. قیمت بلیط این موزه برای هر ایرانی  2500 تومان و برای گردشگران خارجی نفری 15000 تومان است و عکس برداری و فیلم برداری در موزه امکان پذیر میباشد.

مسیر دسترسی به موزه

تهران، خیابان جمهوری، خیابان سی تیر، پلاک 75. از راحت ترین مسیر های دسترسی استفاده از مترو است که باید در ایستگاه حسن آباد خط دو فرهنگسرا از مترو پیاده شوید و در خیابان امام خمینی خلاف جهت حرکت ماشین ها 200 متر پیاده بروید تا به خیابان سی تیر برسید.

دیدنی های اطراف موزه:

کافه نادری: فاصله تقریبی 400 متر

آتشکده آدریان : فاصله تقریبی 300 متر

موزه ملی ایران باستان : فاصله تقریبی 700 متر

سر در باغ ملی : فاصله تقریبی 1 کیلو متر

منبع: ویکی پدیا

بازکشت به بالا

پاسخی بگذارید

6 − 2 =