09301591070

محله آرارات را بشناسیم

محله آرارات در ابتدا بخشی از محدوده ونک به حساب می آمد. ونک شامل دو بخش ونک ارامنه و ونک مستوقی بوده که بخش ونک ارامنه بعدها به آرارات تغیر نام داده است. شاید یکی از دلایلی که این منطقه به ونک ارامنه شناخته می شده آن است که در گذشته اقلیت ارامنه در این منطقه سکونت گزیده بودند. با این حال در چند سال اخیر و به دنبال مهاجرت ارامنه از این منطقه ، حضور ایشان کمرنگ تر از قبل شده است.

از جمله جاذبه های فرهنگی و تاریخی محله آرارات می توان به قلعه ارامنه اشاره کرد.
لازم به ذکر است قلعه ارامنه نقش پررنگی در تداوم حضور ارامنه در این منطقه ایفا نموده است.
از جمله نکات برجسته محله آرارات آن است که مسلمانان نیز در کنار شهروندان ارامنه در این منطقه سکونت گزیده و چه در زمان گذشته و چه در زمان حال ، همبستگی اجتماعی خاصی با ایشان داشته اند.
محله آرارات در حال حاضر 7407 خانوار و 24686 تن را در خوی جای داده است.

تاریخچه محله آرارت

در دوران حکومت قاجار و در زمان صدرات حاج میرزا آغاسی ( سال های 1250 شمسی) ، هفت نفر از اهالی چهارمحال بختیاری و اراک در منطقه کنونی آرارات و قلعه ارامنه سکنا داده شدند. جمعیت این منطقه در زمان مهاجرت 133 مرد و 97 زن اعلام شده بود. جمعیت ساکنین این منطقه به مرور زمان به پنجاه خانوار و 250 تن افزایش یافت. مردمان این نواحی به کار زراعت روی آورده و محصولات آنها اغلب حبوبات و غلات بوده است. با این وجود متاسفانه برخی از کشاورزان ارامنه به تدریج زمین های کشاورزی و خانه های خود را فروخته و به دیگر کشورها مانند ارمنستان ، کانادا و آمریکا مهارجت کردند.

ونک ارامنه و ونک مستوفی

همانطور که در ابتدا گفته شد ونک از چند سده پیش تا سی یا چهل دهه اخیر شامل دو بخش مجزا با نام های ونک ارامنه و ونک مستوقی بوده است. بخش شرقی مربوط به ونک ارامنه بوده که قلعه ارامنه در مرکز آن و باغستان ها در اطراف آن قرار داشته است. قلعه ارامنه و گورستان ارمنیان هنوز در این منطقه پابرجاست. بخش غربی ونک نیز که ونک مستوفی نامیده می شود شامل ده کنون ونک و همچنین شامل شامل زمین های کشاورزی و باغ های به جای مانده از آن است.

اجاره آپارتمان مبله در تهران

قلعه ارامنه ونک

قلعه ارامنه در نتیجه شرایطی سخت و نامناسب زندگی برای حفاظت ساکنین این محله ایجاد شده است.
مردمان این محله برای حفاظت از خود اقدام به ساخت دیوار بلندی برای محصور کردن محله زندگی اشان کردند.
این دیوار در نهایت موجب پایه ریزی و شکل گیری قلعه ارامنه گشت.
قلعه ای همراه با برج و باروی محفاظتی برای حفاظت از ساکنین آن. این قلعه که توسط دولت وقت بنا شد دارای چهار برج دیده بانی بود.
این قلعه دارای یک خیابان اصلی بوده که سه خیابان فرعی به سمت شرق و سه خیابان فرعی به سمت غرب از آن منشعب می شود.

همانطور که گفته شد قلعه ارامنه در شرق ونک واقع شده و باغستان هایی نیز در اطراف آن قرار داشته است.
علاوه براین قلعه ارامنه دارای قنات هایی مانند قنات قاسم خانی با آب بسیار گوارا نیز بوده است.
از آنحا که ارامنه اهتمام ویژه برای تشکیل سه نهاد اجتماعی کلیسا، مدرسه و باشگاه دارند لذا در همان ابتدا این سه نهاد تشکیل و موجب رشد سریع قلعه شد. کلیسای قلعه ارامنه که در سال 1292 شمسی و به همت مستوفی الممالک، مالک بزرگ منطقه ساخته شده و در حال حاضر نیز در حال فعالیت است.
همچنین مستوفی الممالک نقش ویژه ای در امنیت حاکم در این منطقه ایفا کرده است.
جایگاه جغرافیایی قلعه ارامنه به گونه ای است که از شمال به زمین های اوین ، از شرق به ولیعصر، از جنوب به یوسف آباد و از غرب به شیخ بهائی و زمین های ده ونک منتهی می شود.

علاوه بر قلعه ارامنه ، قلعه آقا نیز در منطقه ونک قرار دارد.
این قله در جنوب غربی ونک و جنوب شرقی حصار کن واقع شده است.

جایگاه جغرافیایی محله آرارات

محله آرارات در منطقه 3 شهر تهران قرار گرفته است. این محله 383 هزار متربع مربع وسعت دارد. همچنین محله آرارات از شمال به بزرگره چمراه ، از شرق به بزرگراه کردستان ، از جنوب به بزرگراه همت و از غرب به خیابان شیخ بهائی منتهی می شود.

بازکشت به بالا

پاسخی بگذارید

هفده + 9 =