09301591070

لواسان

لواسان که در اصطلاح عامیانه به لواسون نیز معروف است از جمله شهرهای شهرستان شمیرانات استان تهران می باشد. این شهر دره ای است ییلاقی که در دامنه های جنوبی کوه البرز قرار دارد. لواسان تهران به علت آب و هوای مناسب و نیز چشم اندازه های دیدنی از دریاچه سد لتیان و رودخانه جاجرود شهرت یافته است. طبیعت زیبا و سرسبز این منطقه تهران از دامنه های شمالی این شهر شروع شده و تا ساحل دریاچه سد لتیان ادامه دارد. امروزه لواسان تهران یکی از مقاصد گردشگری و تفریحی بسیاری از پایتخت نشینان به شمار می رود. لواسان تهران طبق سرشماری سال 1395 دارای جمعیتی بالغ بر 18146 نفر بوده است. این شهر در ارتفاع 1700 متری از سطح دریا قرار گرفته است .

ریشه شناسی لواسان

لواسان از دو کلمه لو به معنای لب یا لبه ، تیغه کوه و کلمه آسان که صفت فاعلی از مصدر آسدن و ریشه آس به معنای بلند شدن و برخاستن است تشکیل شده است. به این ترتیب واژه لواسان در زبان پارسی پهلوی به معنای تیغه یا لبه کوهی است که محل طلوع خورشید می باشد.

آثار باستانی و جاذبه های گردشگری

همانطور که گفته شد لواسان تهران به واسطه موقعیت مکانی خود که در رشته کوه البرز قرار دارد دارای آب و هوایی بی نظیر است. همه روزه افراد بسیاری برای تفریح و گردش به این منطقه می آیند. در ادامه ، مناطق طبیعی و گردشگری و نیز آثار باستانی شهر لواسان بیان می شود.

جاذبه های طبیعی و گردشگری لواسان : پارک جنگلی لتیان ، پارک مخابرات ، پارک آزادگان ، تپه سرخه رشته کوه های هزار دره ، کوه زینکوه ، سد لتیان ، رودخانه جاجرود ، رودخانه افجه ، رودخانه کُند ، گردنه قوچک ، منطقه حفاظت شده ورجین ، محوطه فرهنگی – ورزشی – تفریحی جائیج در جنوب شهرک پرواز

آثار باستانی و ملی لواسان : خانه نظام السلطان و درخت چنارک ، قلعه باستانی باغ دره ، تپه حصارک ، تپه باستانی شهروا ( شهرآباد ) ، تپه باستانی ناظم اباد ، تپه و عمارت باستانی تنگل خانه ، تپه شورکاب ، حمام محله ناران ، حمام محله سبو کوچک ، حمام محله ناران ، محوطه باستانی سر قبر تاج الدین ، امامزاده عبدالله ، امام زاده فضلعلی ، امامزاده پیرعطا و کوشک علی کامه دیلمی

اجاره آپارتمان مبله در لواسان

سد لتیان

سد لتیان یکی از جاذبه های معروف لواسان تهران است. این سد در جنوب لواسان قرار داشته و در سال 1346 به بهره برداری سید. این سد بتونی که پیش از انقلاب سد فرحناز نام داشته است امروزه اهمیت بسیاری در تامین آب و برق شهر تهران برعهده دارد. آبریز اصلی سد لتیان رودخانه جاجرود است که از اتفاعات کوه های دربند سر ، گرمابدر ، ایگل ، زایگان و قسمت جنوبی توچال سرچشمه می گیرد. رودخانه های لوارک ، افحه و لار نیز که قبل از احداث سد به جاجرود می ریختند امروزه با گذر از لواسان به دریاچه سد لتیان می ریزند. پیش از احداث سد لتیان روستای آباد گارکلو و باغستان شانی ( شاهانی ) در این محل قرار داشتند. در این حین دولت برای ساخت سد لتیان زمین های اهالی را خریداری کرده و اهالی در محله های کلاک ، ناران ، شورکاب و نجارکلا ساکن شدند.

امنیت و هوشمند سازی

بد نیست کمی هم در مورد این شهر بدانیم. لواسان باغ شهری است که اکثر خانه های آن به صورت ویلایی و مدرن بنا شده است. همچنین برخی از این ساختمان توانسته اند چندین سال پیاپی مقام شاهکار معماری سال کشور را از آن خود کنند.

لواسان تهران نخستین شهر هوشمند ایران و 131 امین شهر هوشمند جهان به شمار می رود. این شهر مجهز به سیستم مانیتورینگ است که با نصب حدود 40 دوربین در سطح شهر فعالیت می کند. این دوربین ها علاوه بر کنترل سرعت غیرمجاز ، از ساخت و سازهای غیرمجاز در سطح شهر نیز جلوگیری می کنند. همچنین شهر مجهز به سنسورهای زلزله سنج و کنترل آب و هوا نیز می باشد. مجهزسازی مینی بوس های این شهر به سیستم جی پی اس نیز از دیگر اقدامات مربوط به هوشمندسازی است که در حال حاضر در دستور کار قرار دارد. علاوه براین ها در آینده ای نه چندان دور دو ابر وای فای اینترنت پرسرعت و رایگان نیز آسمان این شهر را فراخواهند گرفت.

پروانه مافی ، فرماندار سابق شهرستان شمیران در دی ماه 1385 از نامزدی این شهر برای عضویت در جامعه جهانی ایمن خبر داد. همچنین در همان سال پروانه مافی از انتخاب لواسان به عنوان نخستین شهر امن ایران و صد و یکمین شهر امن جهان نیز خبر داد.

جایگاه جغرافیایی

همانطور که گفته شد شهر لواسان در شهرستان شمیرانات و در 11 کیلومتری شمال شرق تهران قرار دارد. این شهر در فاصله 7 کیلومتری اتوبان بابایی تهران قرار گرفته است. همچنین این شهر از طریق جاده لشگرک به بزرگراه ارتش و اقدسیه دسترسی دارد. شهر لواسان از شمال به کوه های ورجین ، کند و افجه ، از جنوب به کوه های تلو ، قوچک ، زینکوه و اراکوه ، از شرق و شمال شرق به کوه های ایرا ، فیل زمین ، لواساکنوه ، جاجرود و از غرب به کوه های قصران منتهی می شود.

مسیرهای دسترسی

برای رفتن به لواسان ابتدا از بزرگراه شهید زین الدین به سمت شرق رفته و سپس از طریق بزرگراه شهید باقری به بزرگراه شهید بابایی و در نهایت به جاده لشکرک بروید. جاده لشکرک و بلوار امام خمینی را دنبال کرده تا به لواسان برسید.

منبع: ویکی پدیا

بازکشت به بالا

پاسخی بگذارید

2 × 3 =

09301591070