09301591070

شهر استانبول

شهر استانبول بزرگترین شهر کشور ترکیه و پنجمین شهر بزرگ جهان به شمار می رود. این شهر در گذشته قسطنطنیه نام داشته و امروزه از مهمترین مراکز فرهنگی و اقتصادی کشور ترکیه به شمار می رود. تنگه بسفروس، باریک ترین تنگه جهان با 30 کیلومتر عرض و 700 متر طول شهر استانبول را به دو بخش غربی و شرقی تقسیم می کند. جالب است بدانید بخش غربی شهر استانبول در اروپا و بخش شرقی آن در آسیا قرار دارد.

در واقع استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار گرفته است. جالب است بدانید شهر استانبول از نظر تعداد گردشگران خارجی، سومین شهر توریستی جهان به شمار می رود. همچنین این شهر در سال 2010 به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا انتخاب شده است.

شهر استانبول ؛جاذبه های گردشگری

استانبول به عنوان یک شهر تاریخی که در نقطه جغرافیایی بین اروپا و آسیا قرار گرفته، جاذبه های گردشگری بسیاری را در خود جای داده است به گونه ای که هرساله گردشگران بسیاری از سراسر جهان برای دیدن استانبول به این شهر سفر می کنند. در ادامه به معرفی تعدادی از برترین جاذبه های گردشگری شهر استانبول می پردازیم.

  • ایاصوفیه: این مکان در طول قرن های گذشته خانه پرستش ادیان مختلف بوده است. پس از فتح قسطنطنیه به وسیله ارتش عثمانی، این کلیسا به یک مسجد و در نهایت در قرن بیستم به یک موزه تبدیل شد.
  • مسجد سلطان احمد (مسجد آبی): این مسجد که از زیباترین مسجدهای جهان به شمار می رود توسط سلطان احمد و بین سال های 1609 و 1616 ساخته شده است. از آنجا دکوراسیون داخلی این مسجد شامل ده ها هزار کاشی ایزنیک است لذا این مسجد با نام مسجد آبی شناخته می شود.
  • کاخ توپکاپی: این کاخ از سال 1465 تا 1856 منزلگاه سلاطین عثمانی بوده است. در نهایت در سال 1924 یعنی پس از دوره عثمانی این کاخ به یک موزه تغییر کاربری داد.
  • کاخ دلمه باغچه: این کاخ در قرن نوزدهم ساخته شده و راستای تنگه بسفر قرار دارد. این کاخ محل اقامت اولیه آخرین سلاطین عثمانی و نیز کرسی حکومتی ایشان بوده است.
  • بازار بزرگ استانبول: این بازار در ترکی کاپالی چارشی خوانده می شود و به معنای بازار سرپوشیده می باشد. بازار بزرگ استانبول در شمار بزرگترین مراکز خرید سرپوشیده در جهان به شمار می رود. این بازار در یک مایلی غرب سلطان احمد قرار دارد.

از دیگر جاذبه های گردشگری شهر استانبول می توان به کلیسای چورا، برج گالاتا، قلعه رومی حصار، آب انبار باسیلیکا، موزه باستان شناسی استانبول و میدان هیپودروم یا میدان اسب دوانی استانبول اشاره کرد.

اجاره آپارتمان مبله در استانبول

تاریخچه شهر استانبول

نخستین نشانه های سکونت انسان عهد مفرغ در فکرتپه واقع در بخش آسیایی استانبول یافت شده است. همچنین نشانه هایی از سکونت فنیقی‌ها در کادیکوی استانبول نیز موجود است. پس از گذر از دوران باستان به دوره بیزانس می رسیم. در سال 667 قبل از میلاد مستعمره نشینان یونانی مگارا این شهر را بنا و آن را به افتخار پادشاه خود بیزانس، بیزانتیوم نام نهادند. جالب است بدانید در زمان داریوش هخامنشی شهر بیزانس از یونان به تصرف ایرانیان درآمد و تا پایان دوران سلطنت اردشیر دراز دست و تسلط امپراطوری روم براین شهر در سال 196 همچنان تحت اختیار ایرانیان باقی ماند. پس از تسلط رومیان بر بیزانس، این شهر رو به خرابی نهاد.

شاید یکی از علل این امر را بتوان این مهم دانست که رومیان نیکومدیا یا کوجالکنونی را به عنوان پایتخت جدید خود برگزیده بودند. در سال 330 امپراتور کنستانتین بزرگ به واسطه موقعیت سوق الجیشی بیزانس، رم جدید را در این محل به عنوان پایتخت امپراطوری روم شرقی بنا نهاد. این شهر پس از مرگ وی قسطنطنیه یا کنستانتینوپولیس نامیده شد.

در 29 می 1453، سلطان محمد دوم پس از 53 روز محاصره توانست این شهر را فتح و آن را به عنوان سومین پایتخت امپراطوری عثمانی اعلام نماید. توپکاپی یا دروازه توپ، حفره بزرگی است که سلطان محمد دوم در دوران محاصره و فتح قسطنطنیه به جای گذاشته است. وی پس از فتح این شهر، کاخ توپکاپی، بازار استانبول و همچنین مدارس، حمام و بناهای بسیاری ایجاد کرد.

در سال 1923 با تشکیل جمهوری ترکیه، پایتخت این کشور از استانبول به آنکارا تغییر یافت. با این حال شهر استانبول توانست محوریت خود را به عنوان مرکز تجاری و صنعتی ترکیه حفظ کند به گونه ای که امروزه به عنوان بزرگترین شهر ترکیه شناخته می شود.

جایگاه جغرافیایی

شهر استانبول با حدود 1831 کیلومتر مربع مساحت بزرگترین شهر کشور ترکیه و پنجمین کشور بزرگ جهان به شمار می رود. این شهر در ساحل دریای مرمره قرار دارد. این دریا توسط تنگه بسفر که از وسط شهر استانبول می گذرد به دریای سیاه متصل می شود. از آنجا که این شهر در نزدیکی گسل آناتولی شمالی قرار دارد لذا تاکنون زلزله های شدیدی در آن به وقوع پیوسته است.

جمعیت

براساس آمار سال 2014، شهر استانبول و حومه دارای جمعیتی بالغ بر 14 میلیون و 30 هزار نفر بوده است که از این میان 65 درصد در بخش اروپایی و 35 درصد در قسمت آسیایی سکونت گزیده اند. جالب است بدانید در طی 40 سال گذشته جمعیت این شهر حدودا 5 برابر افزایش یافته است که علل آن را می توان به جذابیت موقعیت جغرافیایی، تاریخی و اقتصادی این شهر برای مهاجرین آسیایی، اروپایی و آفریاقیی عنوان کرد.

آب و هوا

شهر استانبول به واسطه موقعیت جفرافیایی و گستردگی آن دارای آب و هوایی مدیترانه ای مرزی، آب و هوی نیمه گرمسیری و مرطوب و آب و هوای اقیانوسی می باشد. این شهر دارای تابستان هایی گرم و مرطوب و زمستان هایی سرد، بارانی و برفی است. میانگین میزان بارش سالیانه در این شهر 870 میلی متر می باشد. در شهر استانبول گرم ترین ماه سال با متوسط دمای 23.3 درجه سانتیگراد، ژوئیه و سردترین ماه سال با متوسط دمای 5.4 درجه سانتیگراد ژانویه می باشد. همچنین میزان رطوبت در این شهر زیاد است به گونه ای که تقریبا دو سوم از سال مه صبحگاهی در شهر حاکم است. سرعت متوسط باد در این شهر حدود 17 کیلومتر می باشد.

 

منبع: ویکی پدیا

بازکشت به بالا

پاسخی بگذارید

هشت + 18 =