09301591070

سابقه اجاره واحدهای مبله در تهران

سابقه اجاره واحدهای مبله در تهران

تهران در گذشته یکی از روستاهای شهر ری به شمار می رفته است. باتوجه اسناد و مدارک موجود قدمت منطقه شهرری تقریبا 7 هزار سال تخمین زده می شود. از آن جهت که شهر ری در تقاطع راه های اصلی کشور مانند مسیر قزوین ، گیلان ، قم و مازنداران قرار داشته لذا یکی از مهمترین نقاط جغرافیایی ایران به شمار می رفته است. به این ترتیب بسیاری از مسافرانی که از این مسیر تردد می کردند ، در شهر ری توقف کرده و شب را در یکی از آپارتمان های مبله آن می گذراندند. در این میان روستای تهران نیز به واسطه مسافران عبوری از شهر ری رونق گرفته و اجاره آپارتمان مبله در آن رواج یافت. در این مقاله به سابقه اجاره آپارتمان مبله در تهران و همچنین به چگونگی رشد و توسعه این شهر خواهیم پرداخت.

سابقه اجاره آپارتمان مبله در دوران صفویه و پیش از آن

همانطور که گفته شد تهران و شهر ری بر سر مسیرهای مهمی قرار داشتند که این امر در پیشرفت آنها تاثیر بسزایی داشت. به این ترتیب همزمان با پیشرفت صنعت گردشگری و اجاره آپارتمان مبله در تهران ، برخی از جوانان این مناطق گمراه شده و به چپاول کاوران های عبوری از این نواحی روی آوردند. بدون شک غارت کاروانان عبوری از مسیر تهدیدی جدی هم برای کاروانان و هم برای صنعت گردشگری این نواحی به شمار می رفت. با این همه این وضعیت زیاد دوام نیاورد. شاه تهماسب صفوی پس از برتخت نشستن اراده ویژه ای برای مقابله با راهزنان نشان داد. وی شدیدترین مجازات ها را برای دزدان و چپاولگران وضع کرد. علاوه براین شاه تهماسب خندق بزرگی به دور تهران کشید و این خود نقطه ای برای شروع پیشرفت به شمار می رفت.

به این ترتیب شاه تهماسب توانست امنیت را در این مناطق حاکم کند و درنتیجه صنعت گردشگری این مناطق مجددا رونق گیرد. علاوه براین به دستور وی ساختمان ها و خانه های بزرگ بسیاری در تهران بنا شد. این خانه ها که به اجاره آپارتمان مبله در تهران شناخته می شدند به تدریج در میان مردم رواج یافتند. شاید یکی از دلایل اهمیت زیاد تهران برای شاه تهماسب را بتوان وجود آرامگاه سید حمزه صفوی ، جد بزرگ خاندان صفوی در شهر ری عنوان کرد. این آرامگاه که در جوار مرقد شاه عبدالعظیم قرار دارد هرساله میزبان رفت و آمدهای بسیار شاه تهماسب به شمار می رفت. به این ترتیب به دستور وی ساختمان های متعددی برای اقامت کوتاه مدت وی و همراهنش در این مناطق ساخته شد.

سابقه اجاره آپارتمان مبله در دوران افشاریه

چندی از بهبود اوضاع توسط شاه تهماسب نگذشت که حمله افغان ها سد راه پیشرفت و آبادانی مناطق گسترده ای از ایران شد. افغان ها به مناطق مختلفی از ایران از جمله تهران حمله کرده و خسارات زیادی را برجای گذاشتند. پس از این واقعه نادرشاه قیام کرده و افغان ها را از ایران بیرون کرد. وی برای بازسازی تهران و بازگرداندن شکوه ایران تلاش بسیاری کرد. از جمله اقدامات موثر وی می توان به گردهمایی و اتحاد رهبران شیعه و سنی زمان در تهران اشاره کرد. به این ترتیب تهران نیز مجددا رونق از دست رفته خود را بازیافت. علاوه براین صنعت گردشگری و یا مشاغلی مانند سابقه اجاره واحدهای مبله در تهران پس از حمله افغان ها دچار بحران شده بودند نیز دوباره در میان مردم رواج یافتند.

سابقه اجاره واحدهای مبله در تهران در دوران زندیه

علاوه بر دوران افشاریه ، تهران در دوران کریم خاند زند نیز شاهد تحولات بسیاری بود. در طی دوران حکومت کریم خان ، تهران از نظر شهرنشینی و گسترش شهرسازی رونق ویژه ای یافت. در این زمان ساختمان ها و خانه ها پیشرفت بسیاری کرده و در نتیجه تعداد بسیار زیادی آپارتمان مبله در تهران ساخته شد.

سابقه اجاره آپارتمان مبله در دوران قاجاریه

پس از حکومت زندیه ، آغامحمدخان از ایل قاجار قدرت را به دست گرفت و در تهران تاج گذاری کرد. وی تهران را به عنوان پایتخت حکومت خود انتخاب کرد. کارشناسان دلایل مختلفی را برای انتخاب تهران به عنوان پایتخت ایران توسط آغامحمدخان ارائه می کنند. برخی از کارشناسان براین عقیده هستند که پیشرفته بودن شهر تهران و موقعیت جغرافیایی آن در این انتخاب تاثیر بسزایی داشته است چراکه پیشرفته بودن تهران و وجود آپارتمان های مبله ، درآمدهای بسیاری را نصیب خزانه حکومت می کرد. علاوه براین برخی از کارشناسان وجود خاک حاصلخیز و باغ های فراوان را نیز به عنوان دلایل انتخاب تهران به عنوان پایتخت ایران عنوان می کنند.

در زمان فتحعلی شاه از دیگر شاهان قاجار بار دیگر تهران در مسیر رشد و توسعه قرار گرفت. در این زمان بسیاری از ساختمان های مبله به تقلید از کشورهای اروپایی ساخته شد. در این دوران علاوه برآنکه اجاره آپارتمان مبله در تهران رو به فزونی گذاشت ، جمعیت تهران نیز به مقدار زیادی افزایش یافت. بنابر آمار ، جمعیت تهران در این دوران 100 الی 150 هزار نفر تخمین زده می شود. همچنین در این دوران نیز آپارتمان های مبله بسیاری در تهران قرار داشته و بسیاری از افراد به صورت اجاره آپارتمان مبله در تهران سکونت داشته اند.

سابقه اجاره آپارتمان مبله در دوران ناصرالدین شاه

در زمان ناصرالدین شاه نیز تهران از مسیر رشد و توسعه منحرف نشد. در این زمان دروازه های متعددی در اطراف تهران بنا شد. این دروازه ها که تعداد آنها 12 عدد بوده ، تنها راه درسترسی به آپارتمان های مبله در تهران به شمار می رفته است. امروزه بسیاری از این دروازه ها از میان رفته و تنها نامی از آنها باقی مانده است. با این حال امروزه اجاره آپارتمان مبله در تهران در مناطقی که در گذشته در محل دروازه های شهر قرار داشته از رونق خاصی برخوردار است. علاوه براین در بسیاری از مناطق امروزی تهران اجاره آپارتمان مبله از گذشته نیز وجود داشته است. این درحالی است که امروزه بسیاری از ساختمان های تهران قدیمی ویران شده یا از میان رفته اند.

علاوه براینها عوامل بسیاری در این دوران دست به دست هم داده تا اجاره آپارتمان مبله بیش از پیش رواج یابد. از جمله این عوامل می توان به ورود نخستین خودرو ها به ایران اشاره کرد. خودرو ها موجب رفت و آمد آسان ترشده و درنتیجه افراد بیشتری به تهران می آمدند. از طرفی افرادی که به تهران می آمدند برای اقامت خود نیاز به سرپناهی مطمئن داشتند. به این ترتیب خودروها نقش مهمی در پیشرفت سابقه اجاره واحدهای مبله در تهران ایفا نمودند.

سابقه اجاره واحدهای مبله در تهران در دوران پهلوی

پس از قاجاریه نوبت به پهلوی می رسد. رضاخان نخستین شاه پهلوی تغییرات عمده ای را در زمینه های اجتماعی ، اقتصادی و سیاسی به وجود آورد. در این دوران زیرساخت های کشور به سمت غرب گرایی تمایل پیدا کرد و از طرفی نیز سرمایه گذاری خارجی در ایران به شدت افزایش یافت. به موجب دگرگونی های بسیاری که توسط رضاخان در ایران انجام شد بازار مسکن و شهرسازی و همچنین صنعت گردشگری پیشرفت های بسیاری را شاهد بود. به این ترتیب اجاره آپارتمان مبله در تهران به شدت رو به فزونی گذاشت. در واقع به موجب تغییرات ایجاد شده توسط رضاخان اوضاع کشور رو به بهبود گذاشت و درنتیجه وضعیت مردم نسبت به گذشته بهتر شد.

از طرف دیگر مهاجرت به تهران نیز بیش به شدت افزایش یافته و به دنبال آن اجاره آپارتمان مبله در تهران نیز افزایش یافت. از جمله اقدامات رضاخان می توان به احداث راه آهن سراسری ، ساخت ارتش ، تقویت ارگان ها و سازمان های دولتی ، تعویض معابر ، تخریب ساختمان های قدیمی و همچنین تخریب حصار اطراف شهر تهران اشاره کرد. به این ترتیب تهران که تا پیش از این در میان دیوارها محصور شده بود به شکل مدرن و امروزی تغیر شکل یافت و اجاره آپارتمان مبله نیز بیش از هرزمان افزایش یافت.

در زمان محمدرضا پهلوی و همچنین پس از انقلاب اسلامی نیز رشد و توسعه شهر تهران ادامه کماکان یافت. با افزایش رشد و توسعه شهر تهران مهاجرت ها به تهران نیز افزایش یافت. علاوه براین پیشرفت صنعت گردشگری و بسیاری از عوامل دیگر دست به دست هم داده تا در این دوران نیز سابقه اجاره واحدهای مبله در تهران همچنان رو به افزایش باشد.

سخن پایانی در مورد سابقه اجاره واحدهای مبله در تهران

در این مقاله سعی شد تا مهمترین عوامل رشد اجاره آپارتمان مبله در چند قرن اخیر تهران بیان شود. با این حال بررسی سابقه اجاره واحدهای مبله در تهران حاکی از آن است که این امر هیچگاه در طول تاریخ ثابت نبوده و براثر عوامل مختلف مانند جنگ و خشکسالی به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است. به این ترتیب می توان چنین نتیجه گرفت که روند افزایش اجاره آپارتمان بدون شک همبستگی بالایی با رشد ، توسعه و آبادانی یک شهر یا روستا دارد.

پاسخی بگذارید

پانزده − چهار =