09301591070

حمام نواب تهران

حمام نواب تهران یکی از حمام های قدیمی تهران است که در منطقه دوازده تهران قرار دارد . این حمام که در فیلم سیاه و سفید از مسعود کیمیایی معروف شد امروزه مورد بازدید تعداد افراد زیادی خصوصا در تعطیلات عید قرار می گیرد . حمام نواب امروزه بازسازی شده و به صورت خانه هنر و صنایع دستی درآمده است .

حمام نواب تهران _ تاریخچه :

حمام نواب در اوایل دوره قاجاریه توسط ” سارا سلطان خاتون ” و “سارا حاجر خاتون ” که دختران حاج نواب از نوادگان قاجاری بودند ساخته شد . در دوره پهلوی درباریان پهلوی نیز از این حمام استفاده می کردند و تا چند سال پیش نیز کاربری حمام را داشت اما بعد به دلایل مختلف از جمله کاهش تعداد مشتریان کاربری حمام خود را از دست داد و تبدیل به مکانی برای بازدید از صنایع دستی شد . این حمام در اولین نقشه های استان تهران نیز دیده می شود ، نقشه هایی که به تاریخ سال 1275 قمری باز می گردند . در حمام نواب کتیبه ای کاشی کاری شده نیز وجود داشته است که متاسفانه به سرقت رفته و ناپدید شده است .

_ ثبت ملی حمام نواب تهران :

حمام نواب در سال 1385 در زمره آثار ملی کشور به ثبت ملی رسیده است و پنج سال بعد یعنی در سال 1390 با کمک شهرداری منطقه دوازده تهران و اتحادیه صنایع دستی کشور و سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان تهران به مرکز صنایع دستی شهر تهران تغییر کاربری داده است و مورد بازدید علاقه مندان قرار میگیرد .

_ معماری حمام نواب تهران :

سبک معماری این حمام مانند سایر حمام های قدیمی است . به این صورت که برای جلو گیری از اتلاف گرما حمام را در محلی پایین تر از سطح زمین ساخته اند و برای رسیدن به حمام باید چند پله به سمت پایین را طی کنید . از قسمت های مختلف موجود در حمام می توان به قسمت های هشتی که فضای سرپوشیده برای اتصال به کوچه و ورودی است ، سربینه یا رختکن حمام ، گرم خانه ، سرویس بهداشتی ، خزینه ، استخر و ستون اشاره کرد .
در ساخت حمام نواب مصالحی چون آجر ، آهک ، ساروج ، سنگ و کاشی به کار رفته است .

_ چاله حوض حمام :

چاله حوض به معنی حوض های بزرگی است که در آن آب سرد قرار دارد و افراد در آن ها شناور شده یا به آب بازی می پردازند . چاله حوض موجود در حمام نواب یکی از بزرگ ترین چاله حوض های استان تهران بوده است به همین دلیل در فصل تابستان که هوا گرم بوده است افراد زیادی به این حمام می آمدند تا در چاله حوض آن به آب بازی پرداخته و خود را بشویند .
آب مورد نیاز حمام نواب از قناتی که در نزدیکی آن قرار داشته است یعنی قنات ” حاج علیرضا ” تامین می شده است .

_ زیبایی های حمام :

از جمله زیبایی های حمام می توان به سبک خاص ساخت بنا اشاره کرد که برای بسیاری از افراد امروزی تازگی دارد . علاوه بر نوع ساخت بنا یکی از کارهای دیگری که شهرداری انجام داده است این است که در این محل صنایع سنتی و اصیل ایرانی به نمایش درآمده است و افراد می توانند از آن ها دیدن و خریداری کنند . درون حمام رستورانی نیز قرار دارد که به سبک سنتی چیده شده است و بازدیدکنندگان می توانند در صورت تمایل در آن جا غذا نیز بخورند .

_ ساعت بازدید :

این حمام هرروزه از ساعت 9 صبح لغایت 19 بعد از ظهر به طور مجانی و بدون نیاز به تهیه بلیط قابل بازدید است .

 

_محل دسترسی :

حمام نواب در تهران ، خیابان ری ، محله عودلاجان شرقی ، انتهای خیابان شهید محمدرضا ملاباقری ، شمال میدان باغ پسته بک ، کوچه بیک دامغانی واقع شده است .
یکی از راحت ترین راه های دسترسی به حمام نواب استفاده از مترو است . از طریق مترو به خط یک تجریش _ کهریزک بروید و در ایستگاه پانزده خرداد از مترو پیاده شوید . به سمت محله عودلاجان مسیر خود را ادامه دهید تا به حمام نواب برسید .

اجاره آپارتمان مبله در تهران

 

بازکشت به بالا

پاسخی بگذارید

17 − 5 =