09301591070

امام زاده قاسم تهران

امام زاده قاسم

حضرت قاسم ابن حسن زید مجتبی (علیه السلام) از نوادگان امام حسن مجتبی ( علیه السلام) است.

مقبره این بزرگوار به شرح زیر است:

آستان امام زاده قاسم (علیه السلام) با مساحت حدود 6000 متر مربع بر فراز بلندی مشرف به روستای گلابدره، در ارتفاع 1700 متری و به فاصله 2 کیلومتری تجریش واقع شده است. بنای اصلی امام زاده قاسم که برجی هشت ضلعی است که آن را از آثار قرن هفتم هجری دانسته اند که بخش درونی حرم را تشکیل می دهد. و یک گنبد پیازی شکل پوشیده شده از کاشی های آبی رنگ بر بلندی آن خودنمایی می کند. هر ضلع بنا از داخل ۲/۲۵ متر عرض دارد و از آجر ساخته شده است.

این بقعه امروزه دارای صحن، ایوان، رواق و گنبد کاشیکاری است در زمان شاه طهماسب صفوی صندوقی با تاریخ ۹۶۳ هـ . ق بر روی مرقد نهاده شد

(جهت مشاوره در خصوص اپارتمان مبله یا سویت مبله با ما تماس بگیرید)

این روستا در دامنه کوه سرچال کوچک واقع گردیده و در گذشته بنام دزج علیا معروف بود که واژه دز(دژ) کنایه از حضور قلعه ای در این مکان داشته است. این روستا از دو رود در بندکوگلاب دره مشروب می شده است. قسمت اولیه و اصلی و قدیم بقعه مشتمل بر برجی هشت ضلعی و آجری است که بخش درونی حرم امامزاده را تشکیل می دهد و گنبد پیازی شکلی آجری پوشیده شده از کاشیهای زیبا و نیلگون رنگ بربلندای آن خودنمایی می کند.

تاریخچه بقعه امام زاده قاسم

به نقل از بدایع الانساب عضدالدوله دیلمی امیر نیکوکارآل بویه درسال 370 قمری بقعه ای برسرخاک امام زاده قاسم بنیاد نهاد وسپس درسال 463 کمال الدین سلجوقی فریمی بر سرآن قبر نهاد. بر اساس شیوه و سبک معماری و ساختمان این برج و با توجه به ساقه و پایه گنبد به احتمال قوی انتساب بنای اولیه این برج را به سده هفتم هجری تأیید می کند، ولی در عین حال در دوران شاه طهماسب صفوی دومین شهریار صفوی ضمن تعمیرات اساسی متعلقات، مضافات و ملحقاتی را به آن افزوده که مهمتر از همه ظاهراً ایوان کوچکی است که از طرف شرق بر بقعه هشت ضلعی سابق افزوده اند و در گوشه جنوب غربی نیز طاق نماها و رومیها را با احداث طاقها و جرزهای استوار و مستحکم به صورت چهارضلعی در آورده اند.

(جهت بازدید اپارتمان مبله و سویت مبله لوکس مبله با ما تماس بگیرید)

صندوق چوبی مرقد دارای تاریخ 963 هجری است که متعلق به زمان شاه طهماست اول صفوی است. طرح جامع عمرانی بنای بقعه در سالهای اخیر تصویب گردیده و بازسازی آن در حال اجرا است. این بنا دارای دو شبستان زنانه و مردانه به طور جداگانه، و دارای امکانات رفاهی مناسب از قبیل زائرسراست.

بازکشت به بالا

پاسخی بگذارید

نوزده − 6 =