09301591070

معرفی میدان توپخانه تهران

توپخانه تهران : میدان توپخانه یا میدان سپه نام میدانی تاریخی است که در سال 1246 شمسی و به دستور امیرکبیر در دوره ناصرالدین شاه ساخته شد. جالب است بدانید پیش از ساخت میدان توپخانه ، این محل به استقرار توپ ها و توپچی ها اختصاص داشت. معمار این میدان محمدابراهیم خان آذربایجانی بود. روند ساخت میدان توپخانه ده سال به طور انجامید و در نهایت به دستور اعتمادالسلطنه خاتمه یافت.

تاریخچه میدان توپخانه تهران

این میدان که امروزه به نام میدان امام خمینی شناخته می شود از زمان های دور مرکز حمل و نقل و ترافیک شهر تهران بوده است. در واقع میدان توپخانه تهران در شمار نخستین گذرگاه های تهران است که سنگفرش شده و در دوره ای به عنوان نقطه پیوند میان بخش نوین و بخش کهن تهران قلمداد می شد. علاوه براین، انواع گردهمایی های اعتراضی نیز اغلب در این میدان برگزار می شود. به طور مثال از مهمترین تجمعات انجام شده در این میدان می توان به تجمع طرفداران ملی شدن صنعت نفت اشاره کرد. همچنین اعدام برخی محکومان نامی نیز در این محل صورت گرفته است.

در نهایت، میدان امام خمینی که تا به امروز شاهد وقایع تاریخی بسیاری بوده، هم اکنون به عنوان کانون اداری و تجاری به شمار می رود. این میدان امروزه در شمار پررفت و آمدترین میدان های شهر تهران است. از جمله ساختمان های اطراف میدان می توان به ساختمان مخابرات در ضلع جنوبی و همچنین انواع پاساژ ها و مغازه های فروش لوازم صوتی تصویری در ضلع شمالی ( پشت شهرداری ) اشاره کرد. همچنین اطراف باب همایون نیز مرکز فروش انواع کت و شلوار می باشد.

اگر قصد اجاره آپارتمان مبله در تهران را دارید بهتر است اطلاعات مناطق مختلف شهر را نیز داشته باشید.

ساختمان های پیرامون توپخانه تهران

میدان توپخانه از ابتدای ساخت تا کنون دستخوش تحولات و دگرگونی های بسیاری شده است از جمله آنکه این میدان در ابتدا به صورت یکپارچه طراحی و ساخته شده بود اما به مرور زمان ساختمان متعددی در پیرامون آن ساخته و یا ویران شدند.

  • ساختمان مخابرات : در زمان رضا شاه ، ساختمان تلگراف خانه در جنوب این میدان ساخته شد اما بعدها وزارت پست ، تلگراف و تلفن ، آن را تخریب و به جای آن ساختمان 14 طبقه مخابرات ایران را بنا کرد.
  • ساختمان بانک تجارت : پس از تخریب ساختمان یکپارچه میدان توپخانه ، ساختمان بانک شاهی در ضلع شرقی میدان بنا شد. سپس این ساختمان به بانک بازرگانی و در نهایت به بانک تجارت تبدیل شد. تنها ساختمان قدیمی برجای مانده از میدان توپخانه ، ساختمان بانک تجارت است. ساختمان بانک تجارت در سازمان میراث فرهنگی به عنوان اثری فاخر ، ثبت ملی و بین المللی به ثبت رسیده است.
  • ایستگاه مترو : در ضلع جنوب غربی میدان ، ساختمان راهنمایی و رانندگی ساخته شده بود. این ساختمان پس از تخریب جای خود را به ایستگاه مترو داد.
  • ساختمان شهرداری : ساختمان بلدیه یا همان شهرداری در سال 1300 شمسی در ضلع شمالی میدان بنا شد. این ساختمان نیز تخریب و زمین آن به همراه کوچه 4 متری پشت آن به زمین میدان پیئسا شد.
  • موزه استاد صنعتی : این موزه که آثار استاد علی اکبر صنعتی در آن جای دارد در ضلع غربی میدان قرار دارد.
  • ساختمان آتش نشانی : جدیدترین ساختمانی احداثی در میدان توپخانه ، ساختمان آتش نشانی است. این ساختمان در کنار ایستگاه مترو قرار گرفته است.

جایگاه جغرافیایی میدان توپخانه

میدان توپخانه در منطقه 12 شهر تهران قرار گرفته و محل تعاطع خیابان های مهم و پررفت و آمد این شهر است. خیابان لاله زار از شمال شرق ، خیابان فردوسی از شمال غرب ، خیابان امام خمینی ( خیابان سپه ) از غرب ، خیابان امیرکیبر (چراغ برق) از شرق ، خیابان باب همایون از جنوب غرب و خیابان ناصرخسرو از جنوب شرق به میدان توپخانه متصل می شوند.

راه های دسترسی به میدان امام خمینی

در بخش جایگاه جغرافیایی ، خیابان های مهمی که به میدان امام خمینی متصل می شوند ذکر شد. در ادامه راه های مختلف دسترسی به میدان توپخانه را بیان می کنیم.

  • ورودی و خروجی ایستگاه مترو که تقاطع خط 1 و 2 است در ضلع جنوب غربی میدان امام خمینی قرار (توپخانه) قرار گرفته است. به این ترتیب با استفاده از مترو به راحتی می توان به میدان امام خمینی دسترسی پیدا کرد.
  • در صورت تمایل می توانید از اتوبوس هایی که به پایانه های این میدان و اطراف آن تردد می کنند نیز استفاده نمایید. از جمله پایانه اطراف میدان امام خمینی می توان به پایانه قورخانه و پایانه فیاض بخش اشاره کرد.
  • تاکسی های مسافربری نیز از نقاط مختلف شهر به این میدان تردد می کنند.

منبع: ویکی پدیا

بازکشت به بالا

پاسخی بگذارید

3 + دوازده =