09301591070

توریسم درمانی

توریسم درمانی یا همان گردشگری درمان فرصتی است برای بیمارستان ها تا از پتانسیل های خود در جهت ارائه خدمات به بیماران سایر کشور ها استفاده نمایند. امروزه بسیاری از کشورهای جهان به دنبال بهره مندی از فرصت های موجود در زمینه توریسم درمانی هستند. آیا می دانید کشورهای هند ، مالزی و تایلند در سال 2003 بیش از 4/1 میلیون گرشگر سلامت را جذب کرده اند؟

آیا می دانید این کشورها توانسته اند درآمدی در حدود 1 بیلیون دلار در زمینه ارائه خدمات درمانی به گردشگران داشته اند؟ فکر می کنید جایگاه ایران و تهران در این میان کدام است؟ در این مقاله به معرفی توریسم درمانی و نیز معرفی جایگاه تهران در زمینه توریسم درمانی خواهیم پرداخت. همچنین شما می توانید برای اجاره آپارتمان مبله در تهران از لینک زیر استفاده کنید

اجاره آپارتمان مبله در تهران

تاریخچه توریسم درمانی

توریسم درمانی زمانی اتفاق می افتد که بیمار به منظور استفاده از استفاده از خدمات پزشکی در دیگر کشورها به آنجا مسافرت نماید. در واقع بیمار به دلایلی مختلف تصمیم می گیرد تا برای استفاده از خدمات پزشکی و درمانی از محل سکونت خود سفر کرده و در شهر یا کشور مورد نظر اقدام به دریافت خدمات درمانی و پزشکی نماید. اما چرا باید فردی به منظور بهره مندی از خدمات پزشکی از مکانی به مکان دیگر مسافرت نماید؟ از جمله مهمترین این عوامل می توان به عدم پاسخگویی نظام سلامتی مبداء در برابر افزایش تقاضا اشاره کرد. در این صورت فرد به علت لیست انتظار طولانی و در برخی موارد همراه با هزینه های بالا امکان دسترسی به خدمات مورد نظر خود را نخواهد داشت.

به این ترتیب با خارج از دسترس بودن خدمات بهداشتی مورد نظر و یا هزینه های سرسام آور مراقبت های بهداشتی ، بسیاری از مردم به خصوص مردمان کشور های توسعه یافته برای استفاده از خدمات بهداشتی و سلامت به کشورهای کمتر توسعه یافته مسافرت می کنند. از طرف دیگر بسیاری از مردمان کشورهای کمتر توسعه یافته به منظور استفاده از خدمات بهداشتی با کیفیت و مطمئن از کشورهایی با نظام درمانی نامناسب به کشورهایی که از نظام سلامت مناسب برخوردار هستند مسافرت می کنند. در این میان کشورهایی که بتوانند خدمات بهداشتی روز جهان را با مناسب ترین قیمت و با راحت ترین روش در اختیار متقاضیان قرار دهند سهم بسیاری در جذب گردشگران متقاضی سلامت خواهند داشت.

توریسم درمانی در ایران

ایران ظرفیت های ویژه ای در صنعت توریسم درمانی دارد. این مهم دلایل گوناگونی دارد. یکی از مهمترین این دلایل را می توان ارزان بودن خدمات پزشکی ایران را نسبت به سایر کشورهای جهان عنوان کرد. همانطور که گفته شد به موجب این مهم بسیاری از بیماران به منظور بهره مندی از خدمات پزشکی با قیمت مناسب ، از کشورهای مختلف به کشور ایران مسافرت می کنند. از دیگر دلایل مهم جایگاه ویژه ایران در صنعت توریسم درمانی می توان به کیفیت مناسب خدمات پزشکی موجود و نیز برابری آن با کشورهای مطرح و توسعه یافته در سراسر جهان اشاره کرد. به این ترتیب بسیاری از مردمان کشورهای توسعه نایافته به منظور استفاده از خدمات پزشکی به روز دنیا و نیز با قیمت های مناسب به ایران مسافرت خواهند کرد.

از دیگر سو نیز بیمارانی که از کشورهای توسعه یافته به ایران می آیند می توانند از بهترین خدمات پزشکی موجود با مناسب ترین قیمت ها بهره مند شوند. با این همه متاسفانه در حال حاضر در ایران آنچنان که باید و شاید به توریسم درمانی بها داده نمی شود. ایران از نظر توریسم درمانی در حدود رتبه 67 جهان قرار دارد و این در حالی است که باتوجه به ظرفیت های موجود این رتبه بایستی بسیار پایین تر از این مقدار باشد. جالب است بدانید برخی از مسئولان ، گردشگران حوزه سلامت را که از کشورهای حاشیه خلیج فارس و عراق به ایران مسافرت می کنند را سالانه 20 هزار نفر تخمین زده اند.

توریسم درمانی در تهران

تهران به عنوان پایتخت ایران می تواند سهم ویژه ای در صنعت توریسم درمانی داشته باشد. از آنجا بسیاری از بیمارستان های مجهز کشور و نیز بسیاری از تکنولوژی های روز پزشکی جهان در قلب ایران قرار دارد لذا تهران می تواند نقشی کلیدی در توسعه صنعت توریسم درمانی ایفا کند. از طرف دیگر از آنجا بسیاری از متخصصان حرفه و مجرب نیز در تهران آموزش دیده و در آنجا خدمت می کنند این مهم نیز می تواند تاثیر مهمی در پیشرفت صنعت توریسم درمانی در تهران داشته باشد. با این همه نباید چنین تلقی کرد که سایر شهر ایران از نظر ارائه خدمات درمانی ناتوان اند یا در این صنعت جایگاه خاصی ندارند. بلکه هریک از شهرهای ایران می تواند با توجه به موقعیت خود سهم بسیاری در توسعه صنعت توریسم درمانی ایفا نماید.

سخن پایانی

توسعه صنعت توریسم درمانی از بسیاری جهات برای یک کشور حائز اهمیت است چراکه توسعه این صنعت خود موجب ارتقای خدمات درمانی در آن کشور می گردد. از دیگر سو توسعه صنعت توریسم درمانی موجب اشتغال زایی در بخش سلامت شده و در نهایت به کسب درآمد ، ارزآوری ، رونق اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی منجر خواهد داشت. به این ترتیب با شناسایی نقاط قوت و نقاط ضعف خدمات پزشکی و درمانی موجود می توان گامی مهم در توسعه صنعت توریسم درمانی برداشت.

 

منبع: ویکی پدیا

بازکشت به بالا

پاسخی بگذارید

3 × 3 =

09301591070