09301591070

تنگه واشی تهران

تنگه واشی تهران یا تنگه ساواشی در 17 کیلومتری شهر فیروز کوه قرارد و یک مکان گردشگری خوش آب و هوا است که به دلیل تزدیکی به تهران بسیار مورد استقبال گردشگران تهرانی به خصوص در فصل های گرم سال قرار می گیرد . کلمه ” واش ” در زبان مازندرانی به معنای ” چمن ” است .

تنگه واشی تهران _ جغرافیای تنگه :

این مکان دارای دو تنگه است که تنگه اول به ” واشی ” و تنگه دوم به ” سا ” معروف است که در انتهای تنگه ” سا ” آبشاری به ارتفاع 15 متر وجود دارد . مسیر پیاده روی در این تنگه از ابتدای تنگه اول طی سه مرحله انجام می شود.
مرحله اول که شامل پیاده روی تا ابتدای دشت ساواشی است که مسافتی حدود 250 متر باید طی شود .
مرحله دوم شامل راهپیمایی در دشت ساواشی است که مسافت حدودی آن به حدود 1700 متر می رسد .
مرحله سوم نیز مسیر تنگه دوم تا رسیدن به آبشار است است که حدود 800 متر باید طی شود .

_ ویژگی های طی مسیر :

از همان ابتدای آغاز مسیر باید وارد رودخانه شده و به پیاده روی بپردازید . بسته به فصل مسافرت آب تا کمر یا زانوی یک فرد متوسط قد می آید . کف رودخانه از سنگ های ریز و درشت تشکیل شده است ، بعد از اینکه به دمای آب عادت کردید تنگه واشی تمام می شود و شما وارد دشت ساواشی می شوید . در همان تنگه واشی پس از گذشت مسیری حدود 150 متر به کتیبه ای متعلق به دوره فتحعلی شاه قاجار می رسیم که حدود 185 سال قدمت دارد .

ابعاد کتیبه 7 در 6 متر مربع است که در سطح قابل دیدی از زمین برروی سنگ ها حجاری شده است . کتیبه در محلی حجاری شده است که از تابش آفتاب و بارش برف و باران در امان باشد . بزرگ ترین نقش برجسته موجود در روی کتیبه فتحعلی شاه قاجار در حال شکار گوزن است که در اطراف او سه فرزندش عباس میرزا ، علی قلی میرزا و علی نقی میرزا قرار دارند .

دور تا دور کتیبه نام حاضران و وقایع تاریخی زمان فتحعلی شاه قاجار حک شده است . این نگاره یکی از سه کتیبه قاجار ها است که در اطراف تهران قرار دارد و دوتای دیگر را می توان در چشمه علی شهر ری و تونل وانا در جاده هراز پیدا کرد . این تنگه دوبار در ثبت ملی آثار ایران به ثبت رسیده است . پس از گذشت از تنگ واشی به دشت سرسبز ساواشی می رسید که در آنجا دکه هایی وجود دارد که محلی ها آن جا را اداره می کنند و خوراکی های محلی مانند ترشک و لواشک ، دوغ محلی و آش گرم می فروشند که حس خوبی را به بازدیدکنندگان القا می کند .

جذابیت های تنگه

از جذابیت های این تنگه طبیعت بسیار متفاوت آن با تنگه اول است که خزه ها و گیاها ن سنگی سرتاسر تنگه بر روی سنگ ها روییده اند و نور آفتاب در بعضی از سمت ها کاملا تا پایین تنگه می رسد . در انتهای تنگه به آبشار می رسید . دما در این محل گاهی حتی به 20 درجه خنک تر از دمای استان تهران هم می رسد به همین دلیل برای افراد ساکن تهران بسیار خوشایند است و در این قسمت پیاده روی دو ساعته شما تقریبا به پایان می رسد .

اجاره آپارتمان مبله در تمامی نقاط تهران با لوکس مبله

_ امکانات موجود در تنگه واشی تهران :

در ابتدای بازدید از تنگه و در محوطه پارکینگ سرویس بهداشتی ، سوپر مارکت ، آلاچیق با سرویس پذیرایی و چای ، فروشندگان دمپایی و صندل و نماز خانه وجود دارد .

_ بهترین زمان برای سفر به تنگه واشی تهران :

بازدید از این مکان در اواسط مرداد ماه به دلیل گرمای هوای زیاد بسیار لذت بخش است و به طور کلی بهترین زمان برای رفتن به این تور فصل تابستان است ، سفر به این منطقه در ففصل زمستان تنها توسط کوهنوردان و با تجهیزات کامل امکان پذیر است و برای افراد عادی در این فصل اصلا توصیه نمی شود .

_ محل دسترسی به تنگه :

تهران ، جاده فیروز کوه ، جاده واشی ، پس از روستای جلیزجند ، تنگه واشی

از مقاله تنگه واشی دیدن فرمایید .

بازکشت به بالا

پاسخی بگذارید

1 × یک =