09301591070

تاریخچه تهران

تاریخچه تهران ؛ تهران، مرکز استان تهران و پایتخت فعلی کشور ایران است. تهران در گذشته یکی از روستاهای شهر ری بوده است. باتوجه به منابع موجود در مورد تاریخچه تهران ، پیشینه سکونت در این منطقه به حدود 7 هزار سال پیش باز می گردد. شهر ری از گذشته های دور به علت قرار داشتن در تقاطع برخی محورهای مهم دارای مرکزیت سیاسی ، بازرگانی ، اداری و مذهبی بوده و به این ترتیب پیوسته مورد توجه همگان به خصوص مهاجمان و متجاوزان قرار داشته است. با این وجود روستای تهران به علت برخورداری از مغاک ها و حفره های زیرزمینی ، موهبتی الهی و پناهگاه مناسبی برای دولتمردان و افراد تحت تعقیب به شمار می رفته است.

مشخصات شهر تهران در طول تاریخ

همانطور که در ابتدای بحث تاریخچه تهران گفته شد ری تقاطع محورهای مهمی بوده که کاروان های تجاری بزرگی از آن عبور می کردند. به این ترتیب این منطقه محل مناسبی برای غارت و چپاول این کاروان ها به شمار می رفت. بسیاری از این غارت گران بومی این منطقه بوده و پس از شکارهای سودمند به روستای تهران که در واقع کانون آنان و همچنین نهانگاه کالاهای دزدیده به شمار می رفت پناه می بردند. این وضعیت تا مدت ها ادامه داشت تا آن که شاه طهماسب صفوی قزوین را به عنوان پایتخت خود برگزید.

تهران و مناطق همجوار در طی تاریخ دستخوش تغییرات بسیاری شده اند. همچون سایر مناطق ایران در تاریخچه تهران ، تهران نیز از گزند تیغ تیز دشمنان محفوظ نمانده و در طول تاریخ بارها و بارها زخم های بسیاری برداشته است. به طور مثال در زمان حمله افغان ها ( پشتون ها ) ، تهران مقاومت بسیاری از خود نشان داد و به همین جهت نیز پس از آنکه شهر در تصرف افغان ها درآمد ، آنها شهر را ویران کرده و باغ ها و تاکستان های آن را از میان بردند. با این همه تهران شاهد وقایع خوشنودکننده بسیاری نیز بوده است. به طور مثال نادرشاه افشار توانست نام و نشانی برای تهران دست و پا کند. وی توانست رهبران بزرگ شیعه و سنی را در تهران گردهم آورده و پیشنهاد اتحاد اسلامی را به آنان ارائه دهد.

تاریخچه تهران ؛چرا تهران پایتخت شد؟

آغامحمدخان قاجار پس از فرار از شیراز به گرگان ، محلی که ایل قاجار در آن قرار داشت رفت و سپس به همراهی ایل قاجار به قصد فتح ایران ، شمال کشور را تسخیر و در نهایت در تهران مستقر شد. وی در فروردین 1165 در کاخ گلستان ، علاوه برآنکه تاج گذاری و خواندن خطبه پادشاهی ، تهران را نیز به عنوان پایتخت ایران انتخاب کرد.

به این ترتیب آغارمحمدخان قاجار تهران را برای نخستین بار در سال 1200 قمری به عنوان پایتخت ایران انتخاب کرد. اما چرا باید آغامحمدخان تهران را به عنوان پایتخت حکومت تازه تاسیس خود انتخاب می کرد؟ شاید به نظر بسیاری از کارشناسان تنها مزیت تهران را می توان نزدیک بودن آن به مقر ایل قاجار در گرگان عنوان کرد ؛ چراکه تهران در مقایسه با دیگر شهرها همچون اصفهان ، شیراز ، مشهد و یا تبریز از قدمت ، اصالت ، قداست و یا شهریت خاصی برخوردار نبوده است به این ترتیب باید دلیلی منطقی برای این انتخاب تهران به عنوان پایتخت ایران پیدا کرد.

شاید یکی دیگر از دلایلی که تهران به عنوان پایتخت ایران برگزیده شد را بتوان نزدیکی آن به شهر ری را عنوان کرد. ری در دوران آل بویه به عنوان پایتخت ایران انتخاب شده و این سلسله توانست قلمرو خود را از ری تا بغداد گسترش دهد. علاوه براین ، آب و هوای مناسب ، خاک حاصلخیر و همچنین باغ های سرسبز تهران را نیز نمی توان از جمله دلایل انتخاب این منتطه به عنوان پایتخت از نظر دور داشت.

مشخصات استراتژیک تهران

باوجود تمام نظرات و انتقادات مختلف پیرامون چرایی انتخاب تهران به عنوان پایتخت ایران ، این مهم از یک نظر بسیار سنجیده است و آن اینکه این منطقه در مناسب ترین شرایط استراتژیک سیاسی و نظامی در دوران معاصر به شمار می رود. تهران برخلاف مشهد یا تبریز که در مرزهای شرقی و غربی کشور قرار داشتند آسیب پذیری کمتری داشته و از طرف دیگر تقریبا در میانه کشور نیز قرار داشته است. بنابراین از این نقطه نظر تهران در مناسب ترین مکان به عنوان پایتخت ایران قرار دارد و ظاهرا آغامحمدخان قاجار نیز با علم به این مهم این شهر را به عنوان پایتخت ایران انتخاب کرده است. به این ترتیب انتخاب تهران به عنوان پایتخت ایران ، موجب شد که تاریخ معاصر ایران به تهران گره بخورد.

تاریخچه تهران: پیشرفت و توسعه

پس از انتخاب تهران به عنوان پایتخت ایران ، پیشرفت و توسعه در این شهر به سرعت رو به فزونی گذاشت. شاهان قاجار تمرکز اداری خود را بر این شهر نهادند و در نتیجه این منطقه پیشرفت های متعددی به خود دید. با این حال سرعت پیشرفت و توسعه پایتخت ایران در برخی از دوره ها کند و در برخی دوره بسیار سریع بوده است. به طور مثال توسعه این شهر در زمان سلطنت آغامحمدخان ، فتحعلی شاه و محمدشاه چندان مورد قبول نبود اما در عصر ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه ، رشد فزاینده ای در توسعه شهرنشینی شاهد بودیم.

نکاتی جالب در مورد تهران

با پیشرفت فضای شهری ، نیاز به تاسیس نهادی به نام بلدیه جهت نظارت و مدیریت امور مربوط ، بسیار محسوس شد. پیش از آن این مهم توسط محتسبان و سپس انجمن بلدی انجام می گرفت اما پس از انقلاب مشروطه، اغلب مسائل شهری و تامین رفاه اجتماعی شهروندان در بلدیه انجام می گرفت.نخستین تغییر و تحولات معمولا از پایتخت و مرکز کشور آغاز می شود. به این ترتیب تهران نیز پیش از سایر شهرها با مدرنیته و به خصوص معماری مدرن آشنا گشت. نخستین تغییرات معماری تهران از سنتی به مدرن در دوران ناصرالدین شاه صورت گرفت. این تغییر و تحولات در دوران پهلوی شدت بیشتری به خود گرفت. در دوران پهلوی نیاز به تاسیس نهادهای مختلف با نیاز به معماری مدرن همراه شد چراکه طراحی ساختمان چنین نهادهایی از جمله بانک ها و ساختمان های دولتی با معماری سنتی غیرقابل انجام بود.

شما با اجاره اپارتمان مبله در تهران از گروه لوکس مبله می توانید سفری خاطره انگیز و به یاد ماندنی را برای خود رقم بزنید.

به این ترتیب نیاز به استفاده از معماری اروپا به خصوص در باتن ساختمان ها به شدت احساس می شد. با این حال معماری باستانی و سنتی ایران ، الهام بخش ظاهر اغلب ساختمان های ساخته شده در این دوران به شمار می رود. از بارزترین نمونه های این گونه معماری می توان به ساختمان کاخ شهربانی واقع در میدان مشق با ( ملی ) اشاره کرد.

منبع: ویکی پدیا

بازکشت به بالا

پاسخی بگذارید

1 × یک =