09301591070

باغ پرندگان تهران

باغ پرندگان تهران در قسمت شمال شرق تهران ساخته شده است . باغ پرندگان دارای دو فاز است که فاز اول ” دشتچر ” نام دارد و شامل پرنده هایی است که نمی توانند پرواز کنند و در قفس نگهداری می شوند . فاز دوم ” آبچر ” نام دارد که مساحت تقریبی آن به 6.2 هکتار می رسد . فاز دوم مخصوص پرندگانی است که توانایی پرواز دارند که توری طراحی شده برای این بخش از پرواز و خروج پرندگان جلوگیری می کند .

باغ پرندگان تهران ؛بخش های مختلف باغ

در باغ پرندگان 250 گونه و 20000 بال پرنده در شرایط ویژه و طبیعی نگهداری می شوند که در ادامه به معرفی بخش های مختلف باغ می پردازیم .
_ بخش ورودی باغ پرندگان : در ابتدای قسمت ورودی باغ که در بالاترین قسمت قراردارد طوطی های سخنگویی هستند که به شما خوش آمد گویی می کنند . باغ به صورت پیچ در پیچ است و در همان ابتدا جلوی روی شما دو قسمت قرار دارد که به انتخاب خودتان تصمیم می گیرید که اول به بازدید از دسته ماکیان بپردازید یا ابتدا به سراغ دسته پرندگان شکاری بروید .

دسته ماکیان:

ماکیان دسته ای از پرندگان هستند که انسان ها آن ها را در طول زمان اهلی کرده اند و از آن ها برای تخم و گوشت و … استفاده کرده اند . زیبا ترین پرنده های موجود در این قسمت مرغ و خروس فونیکس ، مرغ و خروس لهستانی ، مرغ و خروس ابریشمی هستند .
مرغ و خروس فونیکس : این پرنده که به ققنوس نیز مشهور است زادگاه اصلی آن کشور آلمان است و از جمله گران ترین و محبوب ترین ماکیان در ایران است . دم بلند این پرنده که تا 90 سانتی متر هم می رسد زیبایی خاصی به آن می بخشد .

مرغ و خروس لهستانی : زادگاه این پرنده به عقیده برخی کشور لهستان یا هلند است و دلیل جذابیت آن وجود کاکل و تاج پرپشت روی بدن این پرنده است .
مرغ و خروس ابریشمی : اولین بار این پرنده توسط مارکوپولو به عنوان مرغ خز دار از طریق جاده ابریشم به اروپا رفته است . این پرنده برعکس هم نوعان دیگر خود بر روی بدن کرک دارد به همین دلیل به مرغ و خروس ابریشمی معروف است . رنگ این پرنده مشکی است و دارای پنج انگشت است . زادگاه اصلی این پرنده کشور چین است .

اجاره آپارتمان مبله در تهران

دسته گنجشک ها :

در این قسمت باغ پرنده هایی چون ملنگو اسکندر کوچک ، کوکاتیل ( عروس هلندی ) ، جیجاق ارواسیایی ، انواع سهره ها ، طوطی ها ، فنچ ها ، قناری و .. قرار دارند .
فنچ : فنچ ها بسیار راحت زاد و ولد می کنند و آوازی نازک دارند . فنچ ها بومی کشور استرالیا هستند و کشور استرالیا سخت گیری های زیادی برای خروج این پرندگان از استرالیا دارد ولی بسیاری از فنچ هایی که در خارج از استرالیا قرار دارند داخل این کشور به دنیا نیامده اند .

قناری : قناری برای اولین بار در قرن 17 توسط ملوانان اسپانیایی به اروپا آورده شد . در حالت معمول طول این پرنده به 10 تا 12 سانتی متر می رسد .
سهره طلایی : سهره طلایی بومی اروپا ، آفریقا ، آسیای غربی و آسیای میانه است .

دسته پرندگان شکاری :

این پرندگان در قسمت شمالی باغ نگهداری می شوند و جایگاه آن ها به گونه ای است که بتوانند در ارتفاعات بالا پرواز کنند . از جمله پرندگان موجود در این بخش می توان به شاهین ، کرکس ، جغد شاخدار ، عقاب و .. اشاره کرد .
عقاب : این دسته از پرندگان به دلیل پاهای قوی و بال های بلند و منقار های بزرگ و خمیده ای که دارند در شکار از مهارت بالایی برخوردارند . عقاب ها در روز شکار می کنند و توانایی پرواز در ارتفاعات بسیار بالا نیز دارند . به طور کلی حدود 60 گونه عقاب در جهان وجود دارد .

لاشخور: کرکس یا لاشخور دسته ای از پرندگان شکاری است که خیلی کم پیش می آید که از حیوانات زنده و سالم تغذیه کند . این پرنده بیشتر مواقع مردار خوار است و نقش اساسی در جلوگیری از گندیدگی حیوان های مرده دارد . یکی از انواع کرکس هایی که در باغ پرندگان تهران می توانید مشاهده کنید کرکس مصری است که نماد فراعنه مصر بوده است .
شاهین : شاهین ها در تمام نقاط جهان به جز قطب جنوب یافت می شوند . ویژگی های بدنی شاهین ها به گونه ای است که توانایی تغییر جهت سریع در حین پرواز را دارند . شاهین بحری سریع ترین موجود روی زمین با سرعت 320 کیلومتر در ساعت شناخته شده است . یکی از جذابیت های پرنده شاهین دست آموز بودن آن است و از قدیم این پرنده در دربار پادشاهان برای شکار تعلیم و تربیت می شده است .

دسته پرندگان گرمسیری:

در این بخش رودخانه سرتا سری ایجاد شده است و هوای آن بسیار گرم و مرطوب است . قسمتی در این بخش تعبیه شده است که علاقه مندان می توانند با طوطی ها عکس یادگاری بگیرند .
توکان : یکی از پرنده های این بخش توکان ها هستندکه دارای منقار بسیار بزرگی هستند . منقار آن ها 20 تا 50 درصد بدن آن ها را تشکیلی می دهد . آن ها از این منقار برای تغذیه و کندن پوست میوه و حفر لانه استفاده می کنند .
قوی گردن سیاه : این پرنده زیبا در جنوب شیلی ، پاناگونیا ، جزایر فالکلند و دریاچه های آمریکای جنوبی زندگی می کند .
طوطی ها : طوطی ها از جمله باهوش ترین پرندگان جهان هستند که می توانند صداها را تقلید کنند . آن ها بیشتر در نواحی گرمسیری و نیمه گرم سیر زندگی می کنند .

دسته پرندگان برکه:

در این قسمت پرندگان آزادانه در برکه در حال شنا هستند و از جمله پرندگان موجود در این برکه می توان به قوی سپید ، قوی سیاه ، پلیکان ، فلامینگو ، غاز و … اشاره کرد .

آدرس باغ پرندگان تهران :

استان تهران ، خیابان هنگام ، خیابان 35 متری استقلال ، خیابان کوهستان ، باغ پرندگان تهران

 

منبع

ازمقاله باغ پرندگان دیدن فرمایید .

بازکشت به بالا

پاسخی بگذارید

17 − دو =