09301591070

بازار سرپوشیده تجریش

بازار سرپوشیده تجریش در شمیران، یکی از مناطق شمالی تهران واقع شده است. این بازار از جمله قدیمی ترین مراکز خرید شمیران و همچنین یکی خاطره انگیزترین نقاط تهران به شمار می آید. بازار تجریش ، هویت و بافت قدیمی خود را از گذشته های دور حفظ کرده است به گونه ای که امروزه حجره های قدیمی نیز همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند. این بازار مغازه های بسیاری را درخود جای داده است. گرچه این بازار از نظر وسعت و یا معماری قابل قیاس با بازار بزرگ تهران نیست اما به علت راهروهای سرپوشیده در برخی از نماها ، می توان این بازار را نمونه کوچکی از بازار بزرگ تهران به حساب آورد.

جالب است بدانید نام اغلب مغازه ها در این بازار ، از گذشته های دور به صورت مشبک کاری و کاشی کاری شده بر سردر آنها حک شده و تا کنون نیز تغییر نکرده است. این کاشی کاری های منقش به نام حجره ها ، رنگ و بوی معماری سنتی و زیبای پارسی را به این بازار بخشیده و این مهم را می توان یکی از برتری های محسوس بازار سرپوشیده تجریش نسبت به بازار های مشابه به حساب آورد. پس از بازسازی های صورت گرفته در بازار تجریش ، زیبایی این بازار دوچندان شده است.

تاریخچه بازار سرپوشیده تجریش

بازار تجریش 150 سال قدمت دارد. جالب است بدانید در گذشته تعداد مغازه های این بازارچه بسیار محدود بوده و تا 50 سال گذشته تمام حجره های این بازارچه به صورت غرفه غرفه ، بدون سرقفلی و روباز بوده است. به این ترتیب کسبه در فصل زمستان و در هنگام بارش برف ، مجبور به تعطیلی مغازه ها بوده اند. به همین جهت نیز با افزایش جمعیت و تعداد مغازه ها ، تصمیم برآن شد تا برای این بازارچه سقف های چوبی و حلبی تهیه شود. به مرور زمان سقف های چوبی و حلبی جای خود را به سقف های آهنی و یکپارچه دادند. در حدود 4 سال پیش نیز مجددا این بازارچه توسط شهرداری تهران ، میراث فرهنگی و گردشگری و همچنین کسبه بازار مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت. کتیبه های سنتی در بالای مغازه ها نیز در این زمان حک شد و بازار به شکل امروزی درآمد.

بازار تاریخی تجریش همچون اکثر بازارهای سنتی دارای مسجد و حسینیه است. حسینیه بزرگ تجریش یکی از قدیمی ترین حسینه های شهر تهران به شمار می آید.

بازار سرپوشیده تجریش ؛ مرکز خرید یا جاذبه گردشگری؟

در بازار تجریش مغازه های گوناگونی وجود دارد که می توان انواع اجناس داخلی و خارجی را با کیفیتی مناسب تهیه نمود. در این بازار انواع ظروف مسی ، صنایع دستی ، لباس ، کفش ، سی دی ، ترشیجات ، تسبیح و کتاب دعا و… به فروش می رسد.  همچنین این بازار دارای میدانی سرپوشیده است که غرفه های میوه و تره بار در آن قرار گرفته اند.

بازار سرپوشیده تجریش از محله سرپل تا تجریش درازا دارد. در واقع این بازار دو محله سرپل و تجریش را به یکدیگر متصل می کند. طول این بازار قدیمی حدود 300 تا 700 متر برآورد شده و بیش از 400 باب مغازه با متراژ 12 الی 40 متر در آن قرار دارد. بازار سرپوشیده تجریش از سمت شمال به میدان تجریش و از سمت جنوب به امام زاده صالح و کوچه های اطراف آن دسترسی دارد. جالب است بدانید در میانه بازار تجریش خروجی هایی به دیگر مراکز خرید همچون پاساژ قائم نیز وجود دارد.

بازار سرپوشیده تجریش یکی از نقاط پررفت و آمد منطقه شمیران به حساب می آید. این بازار علاوه برآنکه جنبه خرید و فروش دارد ، یکی از جاذبه های گردشگری این منطقه نیز به حساب می آید. همه روزه تعداد زیادی از مردم یا گردشگران داخلی و خارجی از این بازار دیدن می کنند. این بازار به عنوان یکی از خاطره انگیزترین نقاط شمال تهران طرفداران بسیاری دارد.

اجاره آپارتمان مبله 3 خواب در تجریش

راه های دسترسی به بازار سرپوشیده تجریش

ورودی اصلی بازار سرپوشیده در ضلع جنوب غربی میدان تجریش و در کنار ایستگاه بی آر تی قرار دارد. در ادامه راه های مختلف دسترسی به این بازار را بیان می کنیم.

  • در صورت تمایل به استفاده از مترو باید در آخرین ایستگاه خط یک ، یعنی ایستگاه تجریش از قطار پیاده شوید. سپس از خروجی جنوبی ایستگاه خارج شده و در خیابان شهرداری به سمت میدان تجریش حرکت کنید.
  • در صورت تمایل به استفاده از تاکسی می توانید از تاکسی هایی که از تمام نقاط شهر به میدان تجریش تردد می کنند استفاده نمایید.
  • در صورت تمایل به استفاده از اتوبوس نیز می توانید از خط BRT راه آهن-تجریش استفاده نمایید.

منبع: ویکی پدیا

بازکشت به بالا

پاسخی بگذارید

سه + 14 =