cheap mlb jerseys cheap sports jerseys A Guide Booklet Buy Nfl Jerseys Sports - Their Effects On My Life Mlb Media Is An Investor's Best Friend Touchdown Football Party

پارک جمشیدیه تهران


ویژگی ها

  • موقعیت :
  • متراژ :
  • تعداد اتاق :
  • تلفن :

توضیحات

پارک جمشیدیه از زیباترین و دیدنی ترین پارک های تهران بزرگ است که در شمالی ترین نقطه شهر تهران و در ناحیه ۴ شهرداری منطقه ۱ قرار دارد. این پارک با مساحتی حدود ۱۰ هکتار در انتهای خیابان شهید باهنر (نیاوران) واقع شده و از شمال به کوه کلک‌ چال، از جنوب به باغ دولو، از شرق به خیابان جمشیدیه و از غرب به جاده کلک‌ چال محدود است.

از ویژگی‌ های این‌ پارک، دریاچه، آبشار مجاور و نیز آبنماهای سنگی است که جلوه‌ ای خاص دارند. این پارک در ابتدای مسیر اصلی صعود به پناهگاه کلک‌ چال قرار دارد.

اگرچه دیوار کوهستانی شمالی‌ ترین نقطه پایتخت مثل سدی در برابر خروج آلودگی هوا از این شهر قد علم کرده و آسمان آن نقطه را به تیرگی کشانده، در عوض پارک جمشیدیه در خطی مجاور و موازی با همان کوهستان، مثل ریه‌ ای سبز عمل می‌کند. صدها درخت در این پارک از خانواده نارون، چنار، تبریزی و … این کارخانه اکسیژن‌ سازی در شمال شهر را فعال کرده است.

در ابتدا قرار بود در مکان فعلی پارک بنای یک سرای سالمندان ساخته شود تا آنهایی که سن و سالی از آنها گذشته یاد روزگاران قدیم را بین همسالان و در فضایی سرشار از آرامش و هوای خنک، زنده نگهدارند اما این تصمیم هرگز رنگ اجرا به خود نگرفت و به جای آن پارک جمشیدیه احداث گردید.

پارک-جمشیدیه-تهران  پارک جمشیدیه  تهران

سال ۱۳۵۶ این منطقه شمایل یک پارک عمومی را پیدا کرد و این پارک در شمالی‌ ترین نقطه پایتخت و در انتهای یک سربالایی تند و تیز که با کوهستان مخلوط شده است، ساخته شد.  این پارک زیبا طی چند سال به یکی از جاذبه‌ های گردشگری شهر تهران مبدل گردید و نامش هنوز بر سر زبان ها است.

بوستان جمشیدیه از بدو تسیس ۲ بار رنگ بازسازی به خود دیده است. در یکی از بازسازی ها، ‌۱۶‌ هکتار به وسعت پارک افزوده شد. منتهی مسوولان وقت صلاح را در این دیدند که این تکه الحاقی به پاس ۳۰ سال رنج شاعر نامدار در سرایش شاهنامه، با نام فردوسی مزین شود.

فرزند پارک جمشیدیه یا همین بوستان سنگی فردوسی با ابتکاراتی که برای احداث آن خرج شد، از نظر جذب توریست با پارک اصلی در رقابت است. تخته سنگ‌ های تغییر شکل یافته که حیوانات مختلف را در ذهن تداعی می‌کند و در سراسر این بوستان چیده شده‌اند آنقدر گیرایی دارند که نگاه‌ ها را به سوی خود بکشند و از یاد گردشگران و تماشاگران ببرند که ۶۰۰ پله را برای تماشای این حیوانات سنگی و بی‌ جان بالا آمده‌اند. بعد از این همه پله و یک دل سیر تماشا کردن باغ وحش سنگی، نوبت گشت و گذار در دشتی نقلی می‌‌ رسد که در همه جای آن سنگ‌ چین‌ هایی وجود دارد که خبر از چرای دام می‌دهد و این خود موضوعی است جالب توجه توریست‌ ها که چطور در نزدیکی یکی از مدرن‌ ترین محله‌های شهر هنوز هم می‌شود ردی از چوپان و نی و گوسفند چرانی دید.ابزار های یوز

اشتراک گذاری اشتراک گذاری