cheap mlb jerseys cheap sports jerseys A Guide Booklet Buy Nfl Jerseys Sports - Their Effects On My Life Mlb Media Is An Investor's Best Friend Touchdown Football Party

خانه مقدم تهران


ویژگی ها

  • موقعیت :
  • متراژ :
  • تعداد اتاق :
  • تلفن :

توضیحات

خانه مقدم که امروزه به موزه تبدیل شده است، یکی از خانه های تاریخی دوران قاجار در تهران می باشد که در خیابان امام خمینی قرار گرفته و سالانه افراد بسیار زیادی جهت بازدید به این مکان مراجعه می کنند. این خانه به واسطه داشتن اشیای تاریخی و گرانبها به یکی از گرانترین خانه های جهان مشهور شده است.

زنده‌ یاد استاد مقدم که متولد ۱۲۷۹ خورشیدی بود، جزو اولین باستان شناسان ایرانی بود که به همراه اساتید باستان شناسی در محوطه‌ های تاریخی فعالیت می‌ کرد. وی همچنین از شاگردان استاد کمال الملک و همچنین باستان شناس و موسس دانشگاه هنرهای زیبا و استاد دانشگاه تهران بود که با همسر فرانسوی زبانش تصمیم گرفتند همه تلاش خود را برای برپا کردن یک موزه از اشیای گران‌ بهایی که در حال از بین رفتن است بکار گیرند. مقدم که از کودکی به نقاشی علاقه زیادی نشان می داد، در مکتب کمال الملک نقاشی یاد گرفت. حتی در تابلوی معروف کمال الملک از کلاس درسش نیز محسن مقدم به تصویر کشیده شده است.

خانه-تاریخی-مقدم  خانه مقدم تهران

خانه مقدم از جمله خانه های مجلل دوران قاجار است که متعلق به یکی از درباریان آن زمان به نام محمد تقی خان احتساب الملک بوده است. احتساب الملک دارای دو پسر به نام های حسن و محسن بود که جهت ادامه تحصیل به اروپا رفتند. حسن در فعالیت های ادبی، سیاسی و اجتماعی حضور فعالی داشت و در جوانی فوت کرد. از او نمایشنامه بسیار معروف «جعفرخان از فرنگ آمده» به جا مانده است. برادر کوچکتر (محسن) پس از اتمام تحصیلات خود در رشته های نقاشی، تاریخ هنر و باستان شناسی در سال ۱۳۱۵ هجری شمسی به وطن بازگشت و به همراه همسر فرانسوی خود «سُلما» در خانه پدری (محل کنونی موزه مقدم) ساکن گردیدند.

آن ها در کنار فعالیت های علمی به گردآوری آثار و اشیاء تاریخی و فرهنگی پرداختند. استاد مقدم بسیاری از آثار ارزشمند جمع آوری شده مانند کاشی، قطعات سنگی تراشیده شده و … را با الهام از فضاهای سنتی – تاریخی به نحو چشمگیری در جای جای این عمارت قدیمی نصب و برخی دیگر مانند کلکسیون پارچه، چپق و قلیان، سفالینه، شیشه، تابلو نقاشی، مسکوکات، مهرها و اسناد تاریخی و …  را با نظم و ترتیب خاصی در خانه پدری نگهداری نمود.

از ویژگی های بارز این موزه همگون بودن نسبی فضای معماری با آثار تاریخی موجود در آن است، فضایی که با مساحتی برابر با ۲۱۱۷ مترمربع شامل سه حیاط بیرونی، اندرونی و سرایداری است.ابزار های یوز

اشتراک گذاری اشتراک گذاری